10.10.2010 22:51

Start NHL v Praze: Kojoti zle pokousali medvědy

Autor: Vojtěch Šprdlík | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Sport

PRAHA – Nabitá hala. Hvězdy světového hokeje. Rychlá hra plná nekompromisních zákroků. Spousta gólů. Premiérový zápas NHL splnil očekávání i nejnáročnějšího hokejového diváka. Týmy Phoenix Coyotes a Boston Bruins názorně předvedly, proč je NHL nejsledovanější hokejovou soutěží na světě.

Ještě půlhodinu před začátkem sobotního zápasu nebyla pražská O2 Aréna  ani zdaleka zaplněna. Jakmile však začaly puky při rozbruslení třeskat o mantinely, i liknaví diváci našli svá místa. Při slavnostním buly již měly téměř všechny sedačky svého majitele a vše bylo připraveno k tomu, aby předseda Senátu Přemysl Sobotka a hokejová legenda Jaroslav Pouzar symbolicky zahájili utkání.

Ledová plocha se změnila k nepoznání, obvyklou džungli reklam vystřídalo velké logo ve středu hřiště. Zbytek haly výzdobou spíše šetřil, kromě pár plakátů s logy týmů a dvojice vlajek se téměř žádná nekonala. Další známkou toho, že se koná podobná akce, byly všudypřítomné stánky se suvenýry. Čepice, šály, trika a dresy šly jako na dračku.

Zápas byl atraktivní i z dalšího důvodu – oba týmy mají ve svém kádru české hráče a ne ledajaké. Radima Vrbatu a Davida Krejčího - členy elitního prvního útoku. Jeden však v týmu Coyotes a druhý Bruins. První jmenovaný se k obrovské radosti celé haly stal prvním střelcem utkání, když po osmi minutách hry baseballovým úderem usměrnil plachtící kotouč do branky Bostonu.

Soudě podle barvy dresů, které byly obsaženy v publiku, měli Bruins větší podporu. Po několika minutách však bylo jasné, že se fandí hlavně dobrému hokeji a gólům. Při Vrbatově úvodním zásahu stála celá hala, jedno jestli v dresu medvědů nebo kojotů. Jinak byla atmosféra spíše klidná, bylo poznat, že ani jeden tým není jednoznačným favoritem fanoušků.

Boston v první třetině na gól nedokázal odpovědět, a to ani přesto, že měl několikrát výhodu přesilovky. Jinak byla hra vcelku vyrovnaná, přelévala se ze strany na stranu, k vidění bylo několik nadějných střel na obou stranách, gólmani však byli proti jakékoliv změně skóre. Na tabuli tedy svítil výsledek 0:1.

Na začátek druhé třetiny jakoby diváci zapomněli, prvních několik minut se hráči proháněli před poloprázdným hledištěm. Kdo však rozhodně nezáhálel, byli hráči Coyotes. Zatímco Boston pouze střílel na bránu, kojoti dávali góly. I přes úpornou snahu Bruins hráči Phoenixu skórovali celkem třikrát. To už někteří fanoušci Bostonu nevydrželi a začali se pomalu trousit ven z hlediště. Předčasně, neboť výkon jejich týmu rozhodně nebyl beznadějný a zbývající jedna třetina mohla ještě leccos změnit.

Medvědi do třetí třetiny nastoupili jako vyměnění. Byli aktivní, nechybovali a jejich tlak vyvrcholil gólem na 1:4, který dával Nathan Horton. Sebevědomí však podle jejich trenéra zřejmě ještě neměli dost a tak mohla O2 Aréna sledovat další z typických prvků NHL. Ihned po buly shodili bitkaři Vernon Fiddler a Greg Campbell rukavice a konečně pořádně rozproudili halu. Vítěz nebyl zcela jasný, ale to nebylo důležité. Nedlouho poté se totiž Bostonu podařilo znova snížit na 2:4 dalším gólem Hortona.

V závěru se hala skutečně probudila a hromové „Boston! Boston!“ hnalo Bruins za dalším gólem. Radim Vrbata z Phoenixu však byl v tomto zápase opravdovým tahounem. Jak zápas začal, tak jej i ukončil. Přes půl hřiště do prázdné branky zpečetil ortel nad medvědy.

Všech bezmála 16000 fanoušků tleskalo vestoje, vrcholem bylo vyhlášení Radima Vrbaty první hvězdou zápasu. Show jménem Premiéra NHL rozhodně dala divákům to, co chtěli.

Klíčová slova: hokej, NHL, premiéra, praha