24.03.2020 20:19


Starší lidé raději zůstávají doma, kde na následky nemoci umírají, komentuje aktuální dění v Itálii místní občanka

Autor: Tereza Holišová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Itálie je v pořadí druhou zemí s nejvyšším počtem nakažených nemocí COVID-19. Aktuálně počet nakažených přesahuje šedesát tisíc. Zároveň má Itálie nejvíce obětí, které této nemoci podlehly. K dnešnímu dni toto číslo dosahuje šesti tisíc. K tomu, jak zde situace vypadá, se vyjádřila třiadvacetiletá občanka Itálie Veronika Vicherková.

Veronika Vicherková, autor: Veronika Vicherková

Karviná – Veronika je původem Češka, která žije již patnáct let v Itálii. Před několika lety získala také italské občanství. Současně žije ve městě La Spezia, k aktuálnímu dění v Itálii má tedy co říct. Tvrdí, že místní se nenudí ani při karanténě a snaží se nynější těžké chvíle si navzájem zpříjemňovat na balkóně zpěvem a hudbou. „Italové jsou společenští tvorové, jestli tedy nemůžou ven, sejdou se alespoň na balkóně,“ říká Veronika. 

Jaká opatření zavedla italská vláda? 

Všichni máme nařízenou domácí karanténu. To znamená, že máme zákaz pohybu na veřejnosti, nemůžeme ani na návštěvu k nejbližším, maximálně když je potřeba se o někoho nemohoucího postarat. Ven se člověk dostane, pouze pokud si to situace vyžaduje, to je v případě nákupu jídla nebo léku, cesta do práce, nebo také venčení mazlíčků, to je ovšem možné pouze v blízkosti bydliště. Zavřeno je skoro vše kromě nemocnicí, lékáren, obchodů s potravinami, bank a pošt. Restaurace jsou sice zavřené, ale je tady možnost nechat si jídlo dovézt domů. Vím, že v Česku máte i povinnost nosit roušku na veřejnosti, to u nás bohužel není. Naštěstí většina lidí roušky nosí i bez vládního nařízení.

Plánuje vláda zavést nějaká další opatření?

Vláda plánuje zakázat také běhaní a sportování venku, takhle se často shromažďovalo hodně lidí. Ještě se ale neví, jak by to mělo přesně fungovat.

Která oblast Itálie je nejvíce zasažena a jak je na tom vaše město?

Lombardie, Emilia-Romagna a Benátsko jsou na tom nejhůře. Já žiju v La Spezii, tady je situace o dost klidnější. Máme osmdesát nakažených a čtrnáct z nich je ve vážném stavu. Naše nemocnice to ještě jakžtakž zvládá.

Je nedodržení vládních nařízení nějak sankciováno? 

Pokud se člověk rozhodne vyjít na veřejnost, musí mít s sebou vyplněný papír, kde je napsáno jeho bydliště a důvod, proč je venku. Pokud se někdo vyskytuje na veřejnosti bez pádného důvodu, tak je pokutován dvěma sty eur. Jestli někdo napíše lživý důvod jeho výskytu na veřejnosti, hrozí mu až tříměsíční vězení. Vláda teď dokonce plánuje pokuty a tresty zvýšit.

Dodržují Italové poctivě všechna nařízení?

Řekla bych, že je to tak půl na půl. Někteří se bojí a striktně dodržují vládní nařízení. Ven chodí jen z nutných důvodů a aby nemuseli tolikrát na veřejnost, tak v obchodech nakupují zásoby jídla na několik dní dopředu. Jsou tady ale bohužel i lidé, kteří to pořád nepochopili a berou vše na lehkou váhu. Shlukují se venku, neustále pendlují z jedné strany Itálie na druhou a pořád se navštěvují. Nesmí je při tom ovšem chytit hlídka. Naštěstí je tu ale více lidi, kteří to berou vážně.

Je nakupování nějak časově omezené? Může jít na nákup celá rodina?

Časově omezené to není, nakoupit může ale pouze jedna osoba z rodiny. Do obchodů vpouštějí jen omezený počet lidí. Některé obchody dokonce vyžadují, aby měl každý v nákupu minimálně dvacet kusů. Chtějí, aby lidé nechodili nakupovat každý den jen pár věcí, ale aby si dělali větší nákupy na pár dní dopředu. 

Je v obchodech dostatek potravin a v lékárnách dostatek léků? 

Obchody nedostatkem zboží netrpí. Pouze v počátečním stádiu této situace se stalo, že lidé panikařili a skoro vše vykoupili. Den potom bylo vše zase doplněno. Jediné co nám chybí jsou roušky a dezinfekční gely.

Po internetu kolují různá videa, kde si italští občané na balkónech navzájem zpříjemňují karanténu. Hrají na hudební nástroje, zpívají, nebo jen pouštějí muziku. Zpozorovala jste něco takového i u vás? Opravdu to u vás takto vypadá, nebo převládá spíše strach než dobrá nálada?

Doopravdy lidé zpívají a tančí na balkónech, ale já osobně jsem to ještě nezažila. Mám ale kamarádky, které žijí na jiné straně města a každý den mi posílají videa, kde Italové hrají a zpívají na balkónech. Lidé mají určitě strach, ale snaží se odlehčit situaci a navzájem si zpříjemnit karanténu. Italové jsou společenští tvorové. Když tedy nemůžou ven, sejdou se alespoň na balkóně. 

Testují každého, nebo jen vážné případy?

Doktorovi se nahlašují pouze případy, kdy má někdo problém s dýcháním. V tom případě pro nemocného přijedou, a následně ho otestují. Ze začátku testovali skoro každého, kdo měl příznaky nebo přišel do kontaktu s někým, jehož testy byly pozitivní. Teď už se tady řeší pouze vážnější případy, není dostatek testů pro všechny. 

Zasáhl koronavirus někoho z vašich blízkých?

Ano, zrovna dnes jsem se dozvěděla, že je pravděpodobně nakažená také jedna z mých nejlepších kamarádek. Její maminka a babička jsou obě nakažené. Kamarádka nebyla testována, ale už teď pociťuje menší příznaky. Babička patří do rizikové skupiny, není to u ní ovšem zas tak vážné. Má pouze horečku, doktoři jí tedy nechávají léčit doma. 

Na internetu kolovala také informace, že kvůli přeplněným márnicím není kam dávat mrtvá těla, tak je umisťují do stanů před nemocnice. Je tomu skutečně tak?

O tom, jestli se tohle skutečně děje, jsem nic neslyšela. Do Lombardie, kde je nejvíce případů nakažených, přijíždějí vojenské, nákladní vozidla a odvážejí mrtvá těla. Poté je rovnou spalují, pohřby jsou totiž také zakázány. Nejhorší je, že lidé umírají o samotě v nemocnici, bez rodin a nejbližších. Někteří starší lidé i přes to, jak jsou na tom špatně, tak raději zůstávají doma, kde na následky nemoci umírají. Nechtějí riskovat, že už se se svou rodinou neuvidí a nerozloučí. 

Jak trávíte celé dny zavřená doma? Máte nějaké tipy, co dělat, aby se člověk v domácí karanténě nenudil?

Jsem doma už přes dva týdny, ale naštěstí nemám na nudu prostor, každý den mám univerzitní lekce. Teď je ovšem nejvyšší čas na věci, které jsme vždy odkládali a nevěnovali se jim. Já mimo online univerzitní lekce neustále uklízím, učím se nové recepty nebo se snažím jazykově vzdělávat. Je hlavně důležité si doma také zacvičit. Pohyb je zdravý a všem nám teď bude nějakou dobu scházet. Jinak se snažím žít co nejvíc normálně to jde. Ráno se hezky obleču, ať nejsem celý den v pyžamu, snídám na balkóně, jako kdybych byla v kavárně nebo třeba dělám popcorn a koukám na filmy, jako kdybych byla v kině. Jsou to maličkosti, ale pomáhají mi se cítit lépe a nepropadat depresím ze samoty. 

Klíčová slova: COVID-19, Koronavirus, Itálie

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Nový komentář