15.05.2017 09:31


Starost o zvířata bereme jako koníček, říká majitelka útulku

Autor: Dominika Sladká | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Být matkou dvou dětí a k tomu se starat o více než stovku zvířat. To zvládá Alžběta Humlíčková, která považuje péči o zvířata za svůj koníček, ne povinnost. Před deseti lety založila Útulek Tibet, kde nyní žije sto koček, deset psů a několik dalších zvířat. Péče o ně stojí přes sto tisíc korun měsíčně.

Brno – Starat se o sto padesát zvířat není žádný med. Své o tom ví pětatřicetiletá matka dvou dětí Alžběta Humlíčková, která ze svého domu před deseti lety udělala útulek. S ní, jejím přítelem a dětmi v něm nyní žije asi sto koček, deset psů a několik dalších zvířat, která zrovna potřebují pomoc.

Pro Alžbětu Humlíčkovou je útulek domovem a koníčkem. Foto: Dominika Sladká.

Alžběta Humlíčková a její přítel Marek Blaško se o zvířata starají ve volném čase. „Útulek provozujeme za normálního života. Přítel studuje na veterináře a já jsem zrovna na mateřské dovolené, takže je to náročné. Když nemám hlídání, tak musím všechno dělat i s dítětem,“ popisuje Humlíčková.

Některá zvířata žijí přímo v domě. „Náš dům se zvířatům hodně přizpůsobil. V horním patře s námi žije dvanáct koček a dole zase žijí všichni psi. Uvnitř je zvířatům nejlíp, mají hodně pozornosti a věnujeme jim nejvíce času,“ vysvětluje majitelka útulku.

Ostatní zvířata žijí venku v ubikacích, které jim mají nahradit domov. „Mají se tam dobře, ale nikdo z nás tam s nimi nemůže být celý den, takže mohou být ve stresu. Proto pro ně hledáme nové domovy,“ líčí podmínky zvířat. Ta, která odejdou do nových domovů, Humlíčková většinou opláče. „I když je mi smutno a zvířeti možná chvíli taky, vím, že se tam bude mít lépe. Takže jsou to takové slzy štěstí,“ usmívá se.

Kromě psů a koček se starají o několik hospodářských zvířat a někdy například i o hlodavce nebo ptáky, kteří potřebují pomoc. Zaměřují se hlavně na hendikepovaná nebo jinak znevýhodněná zvířata. „Do útulku bereme především zvířata, která potřebují zvýšenou péči. Jsme v kontaktu s několika veterináři, kteří nám pomůžou klidně o půlnoci. Taky už v domě máme malou ošetřovnu,“ říká Humlíčková.

Starost o zvířata je náročná fyzicky, psychicky, ale i finančně. „Provoz útulku stojí asi sto tisíc měsíčně. Pokud ovšem nemusíme zaplatit nějakou operaci, například náhradu kyčle, která může stát dalších dvacet tisíc,“ tvrdí Humlíčková. Protože je momentálně na mateřské dovolené a její přítel studuje, jsou závislí na darech. „Z vlastního platíme akorát hypotéku a chod domácnosti. Naštěstí nám finančně pomáhají rodiče,“ vysvětluje.

Aby zajistili péči zvířatům, pořádají různé charitativní akce a shánějí finanční příspěvky. Až děti odrostou, chce se Humlíčková opět živit prací ve své keramické dílně. „Za pomoc zvířatům nejsme placení a chceme to tak udržet napořád, abychom to dělali jako koníček,“ vysvětluje. „Člověk se navíc nemůže pořád starat o zvířata, někdy si taky potřebuje oddechnout u normální práce,“ dodává s úsměvem.

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.