16.12.2017 00:17


Staré Star Wars v novém kabátě, aneb rebelové (opět) v ohrožení

Autor: Jan Středa | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Nejnovější film ze série Star Wars: The Last Jedi navazuje na staré filmy Hvězdných válek ze 70. a 80. let stejně umně jako předchozí díl The Force Awakens. Fanoušci se mohou těšit zejména na pořádnou porci vesmírných bitev, nejednou ve filmu promluví i blastery či světelné meče a rebelům bude zase téct do bot. Na premiéru se někteří fanoušci dostavili i v kostýmu.

Za zvuku slov „Star Wars“ se nejednomu fanouškovi této již kultovní série vybaví lasery létající vzduchem a bitevní vřava. V tomto ohledu nejnovější díl, The Last Jedi, rozhodně nezklame - lasery však létají hlavně vesmírem, kde se odehrává většina dějové linie. Na řadu však přijdou i další zbraně a filmu se daří udržovat si atmosféru starších Star Wars.

Ke starším filmům této série se však vrací místy možná až moc. Hlavní dějové zápletky jsou v podstatě stejné. Skupina rebelů neustále ohrožená zlou armádou, Jedi-učeň hledající mistra, První řád, tedy nástupce Impéria, ovládaný Temnou stranou Síly a samozřejmě hrdinská záchranná mise, která má zvrátit blížící se triumf zla. Jako vždy jsou tedy rebelové v defenzivní roli.

Je ale pravdou, že film nabízí i množství nových zápletek a je se na co těšit. Kromě toho se ve filmu také objevují velmi zajímavé zvraty, které nejsou příliš předvídatelné a je jich rozhodně více než v The Force Awakens či starších dílech. Celý film je také napěchovaný akcí, na nudu tedy opravdu není čas.

Diváci se mohou samozřejmě těšit na klasické lodě obou frakcí, také však i na nějakou novou, modernizovanou techniku. Vítaným prvkem jsou i postavy ze „staré gardy,“ zejména Luke a Leia Skywalkerovi v podání Marka Hamilla a Carrie Fisherové, kteří v nejednom fanouškovi probudí návaly nostalgie.

Ve filmu je však znát i to, že na jeho vytváření se podílela společnost Disney. Setkáváme se s mnoha roztomilými zvířátky. Scénu ze starších dílů, kde Luke Skywalker zabíjí a vykuchává své zvíře, aby v jeho útrobách teple přenocoval, zde najdeme jen těžko. Film však rozhodně není žádná pohádka a novopečená „disneyovská princezna“ Leia působí i přes svůj vyšší věk jako ostřílený vůdce rebelů s tuhým kořínkem.

Na premiéru do brněnského Velkého Špalíčku dorazilo takové množství diváků, že téměř vyplnili předsálové prostory kina. Někteří fanoušci dorazili stylově v kostýmu - většinou za Jedie, našly se však i jiné postavy.

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.