11.11.2019 16:55


Staré knihy nebo originální šperky si mohou koupit návštěvníci blešího trhu v Brně

Autor: Tomáš Mitvalský | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Během celého roku se každý druhý víkend v měsíci koná bleší trh v útrobách pasáže Alfa v Brně. Návštěvníci mají z čeho vybírat. Kromě sběratelských předmětů si na akci mohou zakoupit například staré knihy, oblečení nebo vlastnoručně vyrobené umělecké výrobky. 

Brno - Je nedělní poledne a první návštěvníci vchází do brněnské pasáže Alfa v Poštovské ulici. Začíná druhý den Blešího trhu. Ten organizátoři pořádají pravidelně každý druhý víkend v měsíci po celý rok.

Jednotliví prodejci stojí za stoly, které tvoří obdélník, kolem kterého chodí případní zájemci. Dříve se akce konala pouze jeden den v měsíci. Pro velký zájem ji organizátoři prodloužili na oba víkendové dny. „Na bleším trhu v Brně jsme podruhé, minule jsme tu objevili několik pokladů. Například staré nálepky vyrobené na Vysočině. Sami z tohoto kraje pocházíme, tak jsme to tu nemohli jen tak nechat,“ odpovídá zemědělský stavitel Pavel Musílek, který přišel na trh s manželkou.

U vchodu do obchodního domu postává několik prodejců, protože se se svým zbožím nevešli do přeplněných vnitřních prostor budovy. Nalevo je stánek, ve kterém umělkyně Kristýna Vlachová nabízí lidem šperky, které sama vyrábí. „Nejčastěji ode mě kupují náušnice. Holky je mají rády a pořád je ztrácí, tak mám téměř stoprocentní jistotu, že nějaké prodám,“ říká Vlachová a věnuje se paní, která od ní chce odkoupit jeden z jejích výrobků. Na bleší trhy jezdí Vlachová pravidelně. 

Nabídka pro návštěvníky akce je široká. Kromě vlastnoručně vyrobených předmětů si mohou zakoupit staré knihy, hračky nebo oblečení. Mnozí z prodejců rozprodávají své sbírky. Příkladem je Henry Noubele, bývalý učitel francouzštiny na jazykové škole. „Nabízím lidem moji sbírku vzácných fotoaparátů. Chtěl jsem ji nechat dětem, ale ty o ni nemají zájem,“ sděluje Nouble. „Navíc jsou všechny plně funkční a s veškerým příslušenstvím,“ dodává a vytahuje jeden ze svých aparátů z obalu, aby mohl zájemcům prezentovat dobrý stav přístroje.

Aby se mohli prodejci trhu zúčastnit, musí se předem zaregistrovat na oficiálních stránkách. Mohou prodávat i bez živnostenského listu, jen nesmí na trzích vydělat přes třicet tisíc korun ročně. „Na takových akcích během jednoho dne prodáme zboží asi v hodnotě dvou tisíc korun,“ říká truhlář Michal Dobiášek, který jezdí na bleší trhy především kvůli tomu, že ho to baví.

V šest hodin odpoledne zbylí návštěvníci opouštějí pasáž Alfa. Prodejci sklízí zboží, které nestihli prodat a nakládají jej do aut. „Nikdy jsem před tím na bleším trhu nebyl, ale moc se mi to líbí. Rád přijdu i příště,“ sděluje své dojmy z akce skladník Václav Lidna. Předposlední bleší trh tohoto roku je u konce, ten poslední je naplánován na 14. a 15. prosince.

Klíčová slova: bleší trh, Brno, starožitnosti

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.