30.04.2018 12:13


Stále více měst zřizuje taxi pro seniory

Autor: Natálie Švachová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Návštěvy lékaře nebo městského úřadu jsou pro seniory nejčastějšími důvody, proč se vydávají do center měst. Kromě městské hromadné dopravy města nabízí službu Seniortaxi. Výhodou je, že taxi pro seniora přijede až k místě jeho bydliště a doveze jej na smluvené místo. Obce a města službu dotují, čímž zaručují finanční dostupnost. V některých městech taxi pro důchodce funguje už delší dobu, v jiných jejich řidiči vyjedou poprvé letos. 

Brno – Městská hromadná doprava byla pro mnohé seniory donedávna jediným způsobem, jak se pohybovat po městech. Stále více obcí a měst začalo zřizovat taxi pro seniory, které umožní starším lidem přepravit se z místa jejich bydliště na úřad nebo k lékaři. Pro využití služby musí být zájemci starší pětašedesáti let nebo mít průkaz ZTP (zvlášť těžké postižení - pozn. red.). Podmínky využití i cena jednosměrné jízdenky se ale v jednotlivých městech liší. Města dopravu z části dotují, aby byla služba pro starší lidi snadno dostupná.

Ve Zlínském kraji mohou službu využít senioři v Uherském Brodě. Za loňský rok se do projektu přihlásilo 484  obyvatel a taxikáři pro důchodce vyjeli skoro sedmtisíckrát. Dopravu pro důchodce dotuje město a náklady na jednoho seniora za rok 2017 byly 789 Kč. Služba funguje i v Kroměříži, kde po roce používání snížili věkovou hranici nutnou pro využití vozu z sedmdesáti na pětašedesát let.

Od června letošního roku se taxi chystají zavést i ve Valašských Kloboukách na Zlínsku. Zastupitelé o zřízení Seniortaxi rozhodli na zasedání v polovině dubna. „Službu budou moci využít lidé nad pětašedesát let a držitelé průkazu ZTP. Jednosměrná jízdenka po městě bude stát dvacet korun a jízda se bude objednávat den předem,“ uvedla mluvčí města Valašské Klobouky Lenka Zvonková. V únoru se obyvatelé dané věkové skupiny mohli pomocí dotazníků k Seniortaxi vyjádřit, 102 účastníků ze 116 uvedlo, že by jej využívali. Taxi bude zájemcům k dispozici během pracovních dní od 6:30 do 14:30.

„Službu zahájíme v červnu a po šesti měsících ji zhodnotíme. Město bude toto období dotovat částkou sto osmdesát tisíc korun,“ řekla starostka Valašských Klobouk Eliška Olšáková. Na zahájení provozu aut pro seniory se připravují i Vsetínští, kde má Seniortaxi fungovat od léta. Na službu si město vyhradilo tři čtvrtě milionu korun. Na Valašsku je zatím jen jedna obec, která dovoz pro seniory zajišťuje, a to je Zašová.

V České republice mohou zájemci službu využít i v dalších městech. „Někdy jezdím do města autem pro důchodce jednou, někdy ale i třikrát. Líbí se mi, že mě vyzvedne přímo u domu, protože už špatně chodím a jakákoliv delší cesta je pro mě problém,“ řekla Božena Vaňková z Bruntálu, kde projekt funguje už od roku 2016. Větší flexibilitu seniorům zajišťují i velká města jako Brno nebo Prostějov. Některé taxi služby především ve větších městech umožňují uplatnění Senior Pasu, což je průkazka pro důchodce, díky které mohou získat slevu na jízdné

Klíčová slova: taxi, důchodci, seniortaxi

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.