15.12.2014 22:00


Stadion za Lužánkami chátrá, ale s novým vedením přišla nová naděje

Autor: Jonáš Nepustil | Kurz: On-line žurnalistika | Kategorie: FSSever

Zažil nejvyšší návštěvy naší fotbalové soutěže a také jediný titul Zbrojovky Brno. Nyní je v tristním stavu a debaty o vystavení nového vedou politici pouze v předvolebním období. Vzhledem ke své historii by měl patřit mezi místa, která studenti v Brně navštíví v rámci poznávání města, ve kterém studují. Řeč je o symbolu Brna, legendárním fotbalovém stadionu za Lužánkami.

V roce 2011 měl stát v Brně nový stadion na místě toho původního. Žádný tu ale není. Jedním z důvodů je i nedostatek peněz. Podle Marka Fišera, místopředsedy občanského sdružení Zbrojováci, člena hnutí Žít Brno a čerstvě zvoleného do brněnského zastupitelstva, je jedno z možných řešení prodat pozemky za symbolickou cenu investorovi, který přislíbí stavbu nového stadionu. Tady se ale objevuje další problém. Stavební úřad Králova Pole totiž v roce 2010 přerušil územní řízení na stavbu stadionu kvůli sporu s firmou Czechcity o přilehlé silnice a chodníky, který se táhne dodnes. „Jakmile budu mít oficiální pozici, tak se budu chtít co nejdříve spojit s firmou Czechcity a zjistit, jestli jsou ochotni se nějak domluvit,“ popisuje Marek Fišer svůj plán.

Nespokojení fanoušci

Vzhledem k přetrvávajícímu sporu se nedá nyní řešit financování stadionu ani jeho další využití. Otázkou však zůstává, zda se vyplatí stavět nový stadion, když na zápasy Zbrojovky chodí v průměru kolem čtyř tisícovek diváků. Jedno je ale jasné, fanoušci se chtějí vrátit Za Lužánky. „Na Srbské je spousta negativ. První je poloha, protože Královo pole je daleko od centra. Dále velká vzdálenost tribun od hřiště, na což doplácí atmosféra na stadionu, protože tak přicházíme o bezprostřední kontakt s hráči. S tím souvisí i poloha kotle domácích, který je snad nejdále ze všech tribun a na fotbal z něj skoro není vidět,“ vysvětluje nespokojenost fanoušků jeden z pravidelných návštěvníků Zbrojovky Michal Hladký. Nejen že stadion na Srbské neodpovídá požadavkům fanoušků, ale přestává plnit i parametry, které jsou vyžadovány pro účast v nejvyšší soutěži. Podle zástupců klubu by bylo nejlepší volbou stavba nového stadionu, nejlépe v lokalitě za Lužánkami. „Samotný klub nemá samozřejmě prostředky k tomu, aby stavbu financoval, ale je připraven vést s novou politickou reprezentací města jakýkoliv dialog a diskusi, které by proces realizace urychlil,“ dodává mluvčí Zbrojovky Jan Hrabálek.

Návštěvy, o kterých si mohly jiné kluby nechat jen zdát                

Pokud se mluví o brněnském fotbalu, jako jedna z prvních věcí se vybaví právě stadion za Lužánkami. Jeho stavba probíhala v letech 1949 až 1953. Po dostavění další tribuny se s kapacitou padesát tisíc diváků stal největším fotbalovým stánkem u nás. Bylo zvykem, že zápasy navštěvovalo pravidelně kolem deseti tisíc fanoušků, v sezoně 1996/97 byla průměrná návštěvnost dokonce 22 805 diváků. Rekord v počtu diváků dodnes drží zápas se Slávií, na který se přišlo podívat 44 120 diváků. Takovými čísly se jiné stadiony u nás chlubit nemohly. V historii klubu je však důležitější jiná sezona, a to konkrétně 1977/78. V tomto roce totiž brněnský tým pod vedením trenéra Josefa Masopusta vyhrál dosud jediný titul.

Klíčová slova: Lužánky, fotbal, Zbrojovka

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.