05.12.2018 22:14


Spravedlnost, pomsta, zrada a láska. Příběh o zbojníkovi oživí v Mahenově divadle hra Jánošík Revisited

Autor: Adriana Široká | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura

Byl Jánošík hrdina nebo obyčejný zloděj a zabiják? Drama Jiřího Mahena znovuožije v Mahenově divadle v pátek 14. prosince. Jánošík Revisited, příběh o zbojníkovi, který podle legendy bohatým bral a chudým dával, je posledním počinem režiséra Martina Františáka v brněnském Národním divadle. Hlavní roli Jánošíka ztvární Dominik Teleky. 

Janošík Revisited

Brno - Zbojnická legenda o spravedlnosti, pomstě, zradě a lásce ožívá. Dramaturgie Národního divadla s končícím režisérem Martinem Františákem se rozhodli znovuotevřít úvahy o tom, jestli Jánošíka vnímáme jako hrdinu, jako obyčejného zloděje či zabijáka nebo jestli láska dokáže vše spasit. Příběh o Jánošíkovi, nazvaný Jánošík Revisited, poprvé převyprávějí v pátek 14. prosince v Mahenově divadle. V hlavní roli se představí Dominik Teleky. „Představení Jánošík Revisited je po dlouhé době hrou, která mě nalákala jít do Národního divadla. Moc se na ni těším,“ řekla o hře studentka Barbora Odehnalová. 

Přepracovaný text je značně upravený, je v něm mnohem méně postav a je o dvě třetiny kratší než původní hra Janošík Jiřího Mahena. V obou případech se Jánošík i přes všechny své snahy mění ve žháře, posléze mstitele a vraha, který v závěru hry ztratí úplně vše. „Pro mě bylo zajímavé položit si otázku, až kam může osobnost člověka zajít,“ řekl režisér Martin Františák. Novinkou hry je pět zhudebněných básní Ladislava Nezdařila. 

Jánošík podle legendy bohatým bral a chudým dával. V dramatu čelí nátlaku skupiny, ve které někteří členové lační po zabíjení. On si stojí za tím, že zbojníci zabíjet nebudou, budou jen krást. Nakonec se ale nechává strhnout nejen skupinou, ale také svou slávou. „Existuje tenká hranice mezi tím, kdy je člověk hrdinou, a kdy už koná nějaké zlo,“ dodal představitel Jánošíka Dominik Teleky. 

Dvacet let po napsání Janošíka se i sám autor Jiří Mahen vyznal ze svého pokušení napsat drama znovu a jinak. Zmiňoval, že by byl, mimo jiné, daleko prostší, bez písniček a bez barev. K přepsání dramatu Mahenem už ale nedošlo. Dva měsíce po okupaci Československa se v Brně oběsil.

Klíčová slova: Národní divadlo Brno, Jánošík, premiéra

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.