13.05.2014 21:49


Sport bez sportu

Autor: Nykodym Christopher | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Letošní All-stars turnaj v počítačové hře League of Legends sledovalo celkově přes padesát milionů diváků. Maximálně jej najednou sledovalo přes deset milionů diváků. A já jsem jeden z nich.

League of Legends, tedy jednu z mnoha počítačových online her, hraji zhruba rok a půl a patřím mezi dvacet osm milionů hráčů, kteří si dají alespoň jednu hru za den. Nehraji moc často a rozhodně nehraji extra dobře. U hry strávím asi šest hodin týdně a vyhraji zhruba polovinu svých her.Christopher Nykodym. Foto: Lucie Obrtelová

Ale i když nemám na hraní tolik času, protože mu nechci obětovat osobní život, mám neutuchající touhu se zlepšovat. Nemám ambici stát se profesionálním hráčem, mimochodem jsem na to v jednadvaceti už moc starý, ale chci vyhrávat. Je to instinkt. Pud. Soutěživost je přirozená. Mačkám jednu klávesu za druhou, zběsile klikám myší a doufám, že budu lepší, než můj protihráč. Někomu, kdo nikdy nehrál, dělá problém pochopit, kolik adrenalinu se může vyplavit do žil jen sezením u počítače.

Tenhle pocit se mnou sdílí miliony dalších hráčů. Chtějí hrát. Chtějí vyhrávat. A jak lépe se zlepšit než sledováním profesionálů? Je to stejné jako u tradičních sportů. V hokeji i ve fotbale můžete od profesionálů okoukat nové triky a kličky. A přesně v tento moment přichází do hry nepoměr mezi diváky fotbalu a diváky e-sportu. Zatímco většina diváků fotbalu už ho dávno nehraje, maximálně si jednou týdně na půl hodiny zakopou se synem, většina diváků e-sportu jsou aktivní hráči.

E-sport není vázán na fyzickou kondici a věk. Můžete hrát se sádrou, můžete hrát i v šedesáti a můžete hrát, i když vážíte sto padesát kilogramů. Nikdo vás nevyžene ze hřiště, protože hrajete špatně. Skončí jedna hra a může začít nová. Stačí se napít, promnout oči a procvičit zápěstí. A právě v této skoro až neomezenosti je kouzlo e-sportu. Každý si najde svou hru. Střelba, šerm, závody v autě, létání, vlastně i hokej nebo fotbal. V týmu, nebo sám za sebe.

Tato neomezenost, spolu se stále větším rozšířením počítačů, vede k růstu počtu hráčů, tedy k růstu diváků. Proto e-sport poroste. Každý rok víc a víc a určitě dohoní tradiční sport. Rozhodně jej však nenahradí. Ani nechci, aby jej nahradil. Fyzický pohyb je nenahraditelný a nutný. Ale je třeba si uvědomit, že fotbal si můžu užít i mimo hřiště. Můžu sedět u počítače a dát víc gólů, než bych kdy dal na hřišti. A je to stejná zábava. Vlastně mnohem větší, protože na hřišti by mi nikdo nepřihrál. Je tedy třeba e-sport začít sledovat a brát jej na vědomí. Nezaškatulkovat ho jen jako zábavu šprtů a podivínů.

Klíčová slova: League of Legends, LoL, e-sport

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.