10.05.2020 20:23


Spor o pardubický Letní stadion nezastíní ani pandemie. Primátor mlčí a fanoušci se bouří

Autor: Iva Kovačičová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Na konci loňského roku schválili zastupitelé opravu Letního stadionu v centru Pardubic. Protože má sloužit výhradně fotbalu, zasadili se o to i fotbaloví fanoušci, kteří se nyní primátora Martina Charváta (ANO) ptají, jak to se stadionem bude dál. Opoziční Piráti i koaliční ODS chtějí, aby o stadionu rozhodli sami občané v referendu, i při pandemii sbírají podpisy na petici za jeho uskutečnění. Opravy sportoviště za stamiliony považovali loni za sporné, po krizi už prý však budou absolutně nesmyslné.

Pardubice – Tisíce letáků a bannery vylepené v ulicích Pardubic, propagační videa, ilegálně vyvěšený billboard na Letním stadionu. Skupinu fotbalových fanoušků Ultras Pardubice ve spolupráci s fotbalovým klubem stály snahy o prosazení rekonstrukce stadionu hodně peněz, času i energie. Zastupitelstvo nakonec návrh na opravu Letního stadionu schválilo. V době globální pandemie a blížící se ekonomické krize pořád považují fanoušci a fotbalisté opravu sportoviště za prioritu.

Šíření koronaviru a s ním spojená vládní opatření narušila mnoho plánů, včetně výběrového řízení na zhotovitele oprav stadionu a začátek samotné rekonstrukce. „Dali jsme do toho opravdu hodně, vytvořili jsme nátlak, který se povedl. Proto máme velký zájem, aby se projekt dotáhl do konce,“ řekl za Ultras Pardubice fotbalový fanoušek Jan Seifert. Skupina více než šedesáti lidí dorazila s transparenty, fanouškovskými dresy a šálami loni v listopadu na zasedání zastupitelstva, když projednávalo návrh revitalizace stadionu. Tleskali výrokům politiků, za protinázory je vypískali a po schválení návrhu hlasitě skandovali.

Radost jim ale nevydržela dlouho. Znervózňuje je, že se nic neděje, a snaží se zjistit, jaké má radnice s Letním stadionem plány. „Fotbalový klub kontaktoval primátora Charváta, jednotlivci z Ultras psali e-maily a dopisy primátorovi a jeho straně,“ řekl Seifert. „Radnice mlčí, neodpověděli nám na jedinou zprávu,“ dodal. Pardubický primátor Charvát neodpověděl ani redakci Stisku. Nereagoval na několik pokusů ho kontaktovat e-mailem, telefonicky, ani přes facebookovou stránku.

FK Pardubice a jeho fanoušci usilují o rekonstrukci Letního stadionu řadu let. Koronavirovou situaci nepovažují za překážku realizace oprav. „Za koronavirus se schovávají všichni. Přijde nám, že jim tato situace dokonce vyhovuje, protože nemusí řešit kontroverzní věci ve městě,“ řekl za Ultras Seifert. Na projekt se dlouhodbě snáší kritiku kvůli vysokým nákladům. Ty se předběžně pohybovaly mezi čtyřmi sty až šesti sty miliony a město si na ně plánoval vzít úvěr, který by splácelo dvacet let. Sportoviště by bylo jednoúčelové a stojí na lukrativním pozemku, který by město dovedlo využít lépe.

To a mnoho dalšího vyčítala zastupitelům opozice i druhá nejsilnější strana vládnoucí koalice ODS spolu s dalšími odpůrci stadionu z řad politiků i veřejnosti. Dali dohromady iniciativu Nechci stadion na dluh a začali sbírat podpisy na petici za místní referendum, ve kterém by měli Pardubičané sami rozhodnout, zda chtějí, aby jejich město do oprav sportoviště investovalo. Dosud se jim podařilo nasbírat téměř třetinu z požadovaných sedmi tisíc podpisů. „Na ulicích působit nemůžeme, ale sběr podpisů se nezastavil. Stálá podpisová místa jsou v některých provozovnách. Do těch, které zůstaly otevřené, lidé nadále chodí petici podepisovat,“ řekl člen petičního hnutí Daniel Frýda.

Město zatím kvůli úsporným opatřením vyškrtlo z rozpočtu drobnější výdaje dohromady ve výši necelých sedmdesát milionů. Zastupitelé, kteří jsou členy iniciativy Nechci stadion na dluh, se budou snažit, aby se přehodnotila i oprava Letního stadionu, která má jen letos Pardubice stát skoro sto milionů. „Vedení radnice vyčkává, co bude nutné. Při činnosti iniciativy jsme upozorňovali především na pochybnou a pro pardubický rozpočet nepřijatelnou ekonomickou stránku projektu nového stadionu. Realizovat ho v současné situaci je už ale naprostým šílenstvím,“ řekl za petiční hnutí Dominik Bečka (Piráti).

Budova stadionu chátrá už desítky let, náklady na opravu každým rokem stoupají. Fotbalisté se cítí ošizení na úkor hokeje, odmítají referendum i jakýkoliv jiný návrh. Piráti a ODS nabízí alternativní plány – například v centru místo stadionu vybudovat novou obytnou čtvrť s obchody, restauracemi, školkou a náměstím a sportoviště přesunout na periferii. Případné referendum by se konalo letos zároveň s krajskými volbami. O tom, jestli ale vůbec bude nutné, musí rozhodnout a informovat vedení radnice v čele s primátorem Charvátem.

Klíčová slova: Pardubice, Letní stadion, fotbal, sport, referendum

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.