04.03.2020 16:09


Spor mezi právníkem Oršulou a firmou Diag Human pokračuje. Ústavní soud vyhověl jeho stížnosti

Autor: Kateřina Milotová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Advokát Jiří Oršula požaduje po firmě Diag Human dvacet milionů a úroky. Ústavní soud v Brně včera vyhověl jeho námitkám na porušení základních práv. Sporem se tedy musí znovu zabývat Vrchní soud v Praze.

Ústavní soud v Brně

Brno - Ústavní soud dal včera za pravdu bývalému advokátovi firmy Diag Human Jiřímu Oršulovi a přiznal pochybení Vrchního soudu v Praze. Ten nedal Oršulovi dostatek prostoru pro další vyjádření jeho stanovisek a pro navrhování důkazů. Právník tak má opět naději ve sporu o odměnu za vykonané právní služby. K soudu včera osobně nepřišel.

„Ze strany Vrchního soudu v Praze došlo k porušení práva pana doktora Oršuly na soudní ochranu a také jeho práva vyjádřit se ke všem prováděným důkazům,“ vyjádřila se mluvčí Ústavního soudu Miroslava Sedláčková. „Ústavní soud tak nerozhodoval o jeho peněžitém nároku, ale pouze o procesní stránce věci,“ dodala.

Městský i Vrchní soud v Praze žalobu za nevyplacenou odměnu zamítl, avšak po dnešním rozhodnutí bude muset případ znovu řešit Vrchní soud v Praze.

Jiří Oršula žaluje společnost Diag Human za to, že mu nevyplatila odměnu za právní zastupování. Původně se Oršula od firmy dožadoval pětačtyřiceti milionů. Nyní za dřívěji poskytnuté služby požaduje jen dvacet milionů a úroky. S výsledkem jsem velmi spokojený.  Procesní otázka, tedy jestli soud postupuje správně, je důležitá i pro běžné lidi. Je ostuda, že Vrchní soud v Praze porušil toto základní právo, vyjádřil se k rozhodnutí Oršula.

Oršula zastupoval společnost Diag Human ve sporu se státem. Firma v roce 1992 nevyhrála veřejnou soutěž na zpracovávání krevní plazmy pro Českou republiku. Stát jí vyplatil částku 327 milionů korun za ušlý zisk. Podle Oršuly mu měla firma zaplatit třicet procent z této částky, místo toho dostal jen dvaatřicet milionů, tedy zhruba deset procent. Diag Human naopak prohlašuje, že vůči němu už nemá žádné další závazky. 

Klíčová slova: Brno, Ústavní soud, soud, rozsudek, Oršula, Diag Human

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.