09.12.2014 13:08


Společné zájmy, zábava, zkušenosti. Studentské spolky mají řadu výhod

Autor: Irena Diatelová | Kurz: On-line žurnalistika | Kategorie: FSSever

Studentské spolky patří ke studentskému životu. Zážitky, zkušenosti, zábava a noví lidé s podobnými zájmy. Své si najdou téměř všichni studenti brněnské Masarykovy univerzity – právníci, ekonomové, zapálení debatéři, pisálci nebo cestovatelé. Studenti si mohou na univerzitě vybrat z téměř dvaceti studentských spolků. Řada z nich má sídlo na fakultě sociálních studií nebo na sever od ní – na filozofické fakultě. Projekt FSSever, mapující studentský život v okolí fakulty a na sever od ní, vám je představí. 

Audio

    Šéfredaktorka Adéla Skoupá představuje časopis Halas.
         
    Autor: Irena Diatelová

Na Masarykově univerzitě vznikl nový studentský spolek Mise naděje, který pomáhá lidem.

Studentské spolky sdružuje Unie studentů Masarykovy univerzity – Munie. „Je důležité, aby se studenti zapojovali do dobrovolných činností, které je budou bavit. Chceme, aby byli aktivní. Získají tím řadu zkušeností a cenných kontaktů do budoucna,“ říká Josef Nešleha, spolkový manažer Munie. 

Zkušenosti, noví lidé a zábava

Jedním z nejúspěšnějších projektů, který je známý i širší veřejnosti, je neziskový projekt Demagog, který ověřuje pravdivosti výroků politiků. Na Facebooku má přes osm tisíc fanoušků a často ho citují i česká média.

Debatní klub studentů Masarykovy univerzity, který vznikl sloučením debatních klubů právnické fakulty a fakulty sociálních studií, se schází pravidelně dvakrát týdně na FSS. Argumentační, analytické a komunikační schopnosti tu však rozvíjí i ekonomové, přírodovědci a informatici.

Na fakultě sociálních studií působí i studentská média – například Halas, časopis studentů FSS, který vychází v tištěné podobě dvakrát za semestr. Velkou část redakce tvoří studenti žurnalistiky, není to však podmínkou. Vedle Halasu působí na univerzitě Lemur, zpravodajský portál studentů. Ve studentském Rádiu R si mohou studenti vyzkoušet, jak vypadá moderování pořadů – od hudebních až po názorové.  

Lidé, kteří rádi pomáhají, se mohou zapojit do aktivit České asociace studentů psychologie (ČASP). Jejich projekt SPOLU pomáhá například pacientům v psychiatrických zařízeních. Na univerzitě vznikl nový spolek Mise naděje, který pomáhá lidem, jenž jsou odkázáni na pomoc druhých. „Děláme různé činnosti – pomáháme seniorům, dětem v nemocnicích a psům v útulcích. Doučujeme taky v dětských domovech,“ popisuje zakladatel organizace Daniel Vodrážka.

Cestuj!

Neformální vzdělávání, mezinárodní projekty nebo lokální aktivity nabízí studentský spolek Be International. „Jednou z našich hlavních činností jsou krátkodobé mezinárodní projekty Erasmus+ pro mobilitu mládeže, kam vysíláme naše účastníky. Přihlásit se může kdokoli od osmnácti do třiceti let, ubytování a jídlo je zdarma, účastníci si hradí třicet procent cestovních nákladů,“ říká Filip Gabor z Be International. Cílem těchto projektů je podle něj zvýšit uplatnitelnost na trhu práce, motivovat účastníky k aktivnímu občanskému životu a prohlubovat interkulturní dialog.

Na stáž do zahraničí mohou studenti vyjet přes AIESEC, největší organizaci na světě vedenou studenty. Mohou buď vyjet na poznávací stáže, jejichž rozmezí je od šesti do osmi týdnů, nebo na odbornou stáž, která trvá tři až osmnáct měsíců. 

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.