03.04.2018 23:56


Společenské centrum v Bystrci hostí výstavu Vysočina v obrazech

Autor: Jana Hemzová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura

V úterý 3. dubna se v bystrckém Společenském centru konala vernisáž výstavy obrazů autorky Heleny Puchýřové s názvem Vysočina v obrazech. Slavnostního zahájení se zúčastnilo více než dvacet návštěvníků. Na vernisáži promluvila také spisovatelka Věra Rudolfová, hudební doprovod zajistila Erika Vlasáková. Obrazy jsou k vidění v bystrckém Společenském centru do 25. dubna.

Brno – Společenské centrum Bystrc uspořádalo ve svých prostorech v úterý 3. dubna v 18 hodin komorní vernisáž výstavy Vysočina v obrazech. Slavnostního zahájení se zúčastnilo asi dvacet pět lidí včetně spisovatelky Věry Rudolfové a hudebnice Eriky Vlasákové. Výstavu mohou návštěvníci navštívit až do 25. dubna při akcích konaných ve Společenském centru.

Vernisáž zahájila Erika Vlasáková, která zahrála na altovou flétnu skladby od Johanna Sebastiana Bacha a Antonia Vivaldiho. Úvodní slovo pronesla spisovatelka a někdejší novinářka Věra Rudolfová, která je s Vysočinou také spojena. Čtyři z jejich knih se věnují osobnostem Českomoravské vrchoviny, mezi které Helena Puchýřová také patří. „Heleniny obrazy jsou nejlepším důkazem jejího vztahu k Vysočině,“ řekla Věra Rudolfová.

Helena Puchýřová je rodačka z Nového Města na Moravě, téměř celý život však strávila v Brně. Umělecký talent zdědila po svém otci, akademickém malíři a vysokoškolském učiteli na Vysokém učení technickém v Brně Bohumilu Puchýřovi. Na Vysočinu se ale od malička vrací vždy, když má volnou chvíli. Právě láska k tomuto kraji jí dává inspiraci tvořit. V úterý v Brně zahájila další ze svých výstav.

Nejraději tvoří na chalupě na Rokytně, kde její otec založil ateliér. „Maluje předjaří, nevyhýbá se ale ani drsné horské zimě. V tomto období má kraj zvláštní náladu, kterou dokáže zachytit. Sníh na jejích obrazech nemá jednolitou barvu, ale má mnoho jemných odstínů. Na obrazech ale zvlášť zaujme obloha Vysočiny, které se často mění a dodává výjevu na dramatičnosti,“ popsala autorčiny obrazy Rudolfová. Další výraznou skupinou námětů jsou květiny.

Autorčiny obrazy byly k vidění již na více než stovce míst v České republice i v zahraničí, ve svých soukromých sbírkách je má řada sběratelů. S výtvarnickou skupinou Konfese vystavovala svoje obrazy v Severní i Jižní Americe nebo Austrálii, objevily se i na výstavě u příležitosti konání Olympijských her. V Brně Puchýřová také nevystavuje poprvé.

„Nedokáži říct, jak dlouho mi trvá namalovat jeden obraz. Někdy dva dny, jindy několik týdnů. Záleží na spoustě faktorů, které mě při malování ovlivňují,“ objasnila průběh své tvorby Puchýřová. Vystavené obrazy je možné si zamluvit a po skončení výstavy i zakoupit pomocí formuláře, který je k dispozici přímo ve Společenském centru v Bystrci. Každé pondělí a středu od 15 do 18 hodin je možné se zde s malířkou osobně setkat.

„Výstava je jako vždy skvělá. Tvorbu paní Puchýřové sleduji už dlouho. Doma mám dva její obrazy a dnes se mi zalíbil třetí, který si asi koupím. S manželem máme její obrazy moc rádi,“ uvedla návštěvnice vernisáže Anna Králová. Výstava je přístupná při konání akcí v bystrckém Společenském centru nebo individuálně po telefonické domluvě až do 25. dubna.

Klíčová slova: vernisáž, výstava, Helena Puchýřová, Vysočina, obrazy, Brno, Bystrc

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.