05.04.2018 22:31


Spojení užitečnosti a umění zahájilo Dny polské kultury

Autor: Adéla Petřeková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura

Každoroční Dny polské kultury započaly včera výstavou o mladých polských architektech v prostorách Galerie Architektury Brno. Přednášky, výstavy a debaty na téma Polska a česko-polského přátelství přichystali pořadatelé na měsíc duben. Návštěvníci je najdou především v Knihovně Jiřího Mahena a na náměstí Svobody.

Vernisáž výstavy Mladí polští architekti 2.5D. Foto: Adéla Petřeková

Brno – Výstavou Mladí polští architekti 2.5D včera organizátoři zahájili Dny polské kultury, a to v Galerii Architektury Brno. Na výstavu se návštěvníci mohou přijít podívat po celou dobu trvání Dnů polské kultury, tedy do 4. května. Brno je třetím místem na světě, po Tallinnu a Helsinkách, kde se výstava koná. Kurátor výstavy Łukasz Wojciechowski upřesňoval její unikátnost: „Nemám rád vystavování na panelech. Mnohem lepším důvodem, proč navštívit muzeum, jsou modely. Rozhodli jsme se vystavovat prezentované budovy ve snadno přenosném formátu 2.5D, který znáte z videoher, starých dioramat či knížek pro děti." 

O vnímání prostoru i nutnosti architekturu dělat užitečně mluvila architektka Małgorzata Kuciewicz z varšavského studia Centrala: „Velkým problémem polské architektury ale i společnosti je nevyužívání veřejných prostorů k sociálním interakcím a ke sbližování. Snažíme se ji postupně vytvořit a zdá se, že to sbližovací efekt skutečně má."

Všestrannost a užitečnost spojenou v osobě architkta bere za nutnost i Gabriel Kurtis z Galerie Architektury Brno: „Architekt by měl vidět úplně všechno – od základních technologických částí stavby až po sjednocení různých oborů." Není to první výstava s polským elementem, která se v galerii pořádá, dlouhodobou inspiraci v Polsku vidí Kurtis v kvalitě tamější architektury. „Česká veřejnost v lepším případě nevnímá Polsko jako partnera, od kterého by mohlo čerpat inspiraci anebo jej dokonce obdivovat," stýskal si Kurtis. Jedním z důvodů může dle něj být i různé povědomí Čechů a Poláků o architektuře: „U nás je prezentace architektury lepší, než bývala. Přestože ji tak stále plně nevnímáme, myslím, že se architektura dostává do povědomí lidí jako umělecký obor i jako nutná součást společnosti."

Hlavními organizátory Dnů polské kultury je město Brno, Knihovna Jiřího Mahena v Brně a Polský institut v Praze. „Jde o cyklus akcí, které souvisí s Polskem a česko-polskými vztahy. Hlavním dějištěm akcí, které kulminují od jedenáctého do dvacátého třetího dubna, je Knihovna Jiřího Mahena. Najdeme zde několik panelových výstav a přednášek, které jsou na velmi široký rozptyl témat," osvětlil ředitel Polského institutu v Praze Maciej Ruczaj. Poprvé mohou lidé zahlédnout stopy Dnů polské kultury i ve veřejném prostoru, a to na námětí Svobody. Maciej Ruczaj doufá, že pro příští rok akci dále rozšíří: „Třeba dovezeme nějakou dobrou polskou kapelu." 

Klíčová slova: Dny polské kultury, architektura, výstava, Knihovna Jiřího Mahena

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.