18.05.2020 19:00


Spejbl letos slaví sto let na divadelní scéně

Autor: Tereza Liczmanová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura

Loutková představení v čele s Josefem Spejblem baví děti i dospělé již sto let. Divadlo Spejbla a Hurvínka si proto připravilo celoroční program, jehož součástí jsou dny otevřených dveří, vydání nového CD nebo spuštění Klubu Hurvajz. Některé akce spojené s oslavami však překazila pandemie koronaviru.

Spejbl slaví sto let od svého debutu. Foto: Tereza Liczmanová

Praha – Stoleté výročí na divadelní scéně letos na podzim oslaví Josef Spejbl. Loutku vytvořil podle náčrtku Josefa Skupy, zakladatele Divadla Spejbla a Hurvínka (S+H), plzeňský řezbář Karel Nosek. Při příležitosti tohoto jubilea divadlo vydalo desku Ať žije Spejbl!. Kromě dnů otevřených dveří se chystají také dvě nová představení a na své zahájení čeká i Klub Hurvajz, který nabídne tematická odpoledne s loutkoherci nebo prohlídky zákulisí.

Plánovaný program ale pozastavila koronavirová krize. Kvůli souvisejícím preventivním opatřením byl křest nového CD zpočátku odložen, později byl přece jen uskutečněn prostřednictvím Facebooku. Kmotrem výroční desky se stal herec Národního divadla Igor Orozovič, který pro tuto příležitost složil písničku. „Věděli jsme, že je Igor příznivec našeho divadla, a jsme rádi, jak křest pojal. Jazzová písnička Mám doma tři Spejbly nám udělala velkou radost a stala se takovou Spejblovou hymnou,“ řekla ředitelka Divadla S+H Denisa Kirschnerová.

Letos divadlo uvede dvě nová představení. První Žeryčku hop! bude mít premiéru v červnu a je určeno pro děti od jednoho do tří let. Druhá inscenace Hotel Spejbl! však cílí na dospělé. „Je to technologicky náročné vystoupení. Spolupracují na něm light-designéři nebo umělci věnující se zvukové animaci. Představení vychází z původního projektu Robina Krále a Jana Lstibůrka Blázinec. Slibujeme si od toho prolnutí tradice S+H se současnou řečí divadla,“ dodala Kirschnerová.

Divadlo spolu s Galerií Villa Pellé také připravovalo výstavu Spejbl 100 přibližující jeho život. Součástí expozice měly být nejen loutky a rekvizity, ale i archivní materiály. Tato výstava se však konat nebude. „Vzhledem k nejisté situaci v covidové době je tato dlouho plánovaná výstava ze strany Divadla Spejbla a Hurvínka zrušena,“ uvedla ředitelka galerie Vladana Rýdlová.

Až v roce 1926 začal spolu se Spejblem vystupovat jeho syn Hurvínek. Ten se tak svého stého jubilea dočká za šest let a k oslavám se za deset let připojí i jeho kamarádka Mánička a pes Žeryk. Tyto tři loutky vyřezal Gustav Nosek, synovec řezbáře Karla Noska. Jako protějšek ke Spejblovi pak vytvořil Ivan Moravec postavu paní Kateřiny, která vznikla roku 1971.

Klíčová slova: Spejbl, Divadlo Spejbla a Hurvínka, loutkové divadlo, výročí

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Nový komentář