24.04.2019 00:10


Speciální kuličky v orloji připomínají sté výročí Velkého Brna

Autor: Vojtěch Kousal | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Počínaje tímto úterým vydává brněnský orloj kuličky připomínající sto let od založení Velkého Brna. Připojením měst Královo Pole a Husovice a dalších dvacet jedna obcí k Brnu, se jihomoravská metropole stala druhým největším městem v Československu. Kuličky budou v orloji následujících sto dní. K dostání budou také v informačních centrech.

Limitovaná edice kuliček u příležitosti 100 let od zeložení Velkého Brna (autor: Vojtěch Kousal)

Brno – Časostroj na náměstí Svobody bude následujících sto dní vydávat limitovanou edici kuliček věnovanou stému výročí vyhlášení Velkého Brna. „Kuličky jsou pro Brňany příležitostí, jak si na památku Velkého Brna odnést domů něco hmatatelného. Design kuliček navrhla Kancelář marketingu a cestovního ruchu Magistrátu města Brna,” uvedla Zuzana Gregorová z tiskového střediska magistrátu.

Kuličky s červenými a bílými pružkami a nápisem sto let Velké Brno, budou z časostroje vypadávat vždy v jedenáct hodin dopoledne. První z nich vypadla v úterý. Kulička spadne do jedné z pěti děr po obvodu stroje. Až do konce srpna je také možné si kuličku zakoupit v informačních centrech na Staré radnici a v Panenské. Prodává se za dvě stě osmdesát korun.

Velké Brno bylo vyhlášeno zákonem č. 213/1919 Sb., který vyšel 16. dubna 1919 a účinnosti nabyl vyhlášením 23. dubna 1919, tedy přesně před sto lety. K původním Brnu se připojila města Královo Pole, Husovice a 21 předměstských obcí. Rozloha města se tím zvýšila z 1 815 hektarů na 12 376 hektarů a počet obyvatel vzrostl ze 131 663 na 221 758.

Brno nevydává podobnou edici poprvé. Loni z orloje padaly skleněnky s logem Komety, které připomínaly vítězství brněnského hokejového klubu v extralize. Letos v lednu si zase mohli lidé odnést kuličku s logem Masarykovy univerzity u příležitosti sta let od jejího založení.


Klíčová slova: Brno, orloj, kuličky, Velké Brno

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.