06.05.2019 19:41


Speciál: Účinky marihuany z různých úhlů pohledu aneb jak na nás působí

Autor: Marie Kolajová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Drogy a jejich užívání je častým společenským tématem. Marihuana je jednou z nejrozšířenějších drog v České republice. Redakce Stisku proto připravila sérii článků, ve kterých je užívání marihuany představeno z různých úhlů pohledu.

Ilustrační fotografie. Foto: Marie Kolajová

Brno – V několika následujících článcích jsou představeny různé úhly pohledu na problematiku drog. Česká republika vede v konzumaci marihuany, ale také cigaret a alkoholu. Dokládá to výzkum Evropského monitorovacího centra pro drogy a drogovou závislost. Podle něj totiž v posledních dvou letech užívalo marihuanu téměř 20 procent Čechů ve věku 15-34 let. Přitom přechovávání, byť malého množství jakékoliv drogy, je podle trestního zákoníku pokutováno až patnácti tisíci korunami.

Více v článku Marihuana patří mezi nejrozšířenější drogy v České republice

Marihuana je psychoaktivní návyková látka. „Ani nevím, jak vznikla ta myšlenka, že marihuana nezpůsobuje závislost. Možná je to tím, že nezpůsobuje fyzickou závislost, jako například alkohol,“ říká v rozhovoru psychoterapeutka Denisa Halámková. Podle ní mohou všechny znaky závislosti nastat i při marihuaně. „S marihuanou vznikají i dlouhodobé nežádoucí účinky. Je to zhoršená paměť nebo pozornost a apaticko-abulický syndrom,“ dodává Halámková.

Více v článku Abstinencia nemusí byť jediným riešením závislosti, hovorí psychoterapeutka

Studentka vysoké školy kouří marihuanu už sedm let minimálně třikrát týdně. Podle jejích zkušeností marihuana však závislost nezpůsobuje. Vidí na ní spíše pozitiva „Napadají mě věci, které by mě za normálních okolností nenapadaly,“ říká. Podotýká, že se i při pravidelném užívání zvládá učit nebo chodit do práce. „I lidé, kteří hulí můžou normálně fungovat,“ vysvětluje.

Více v článku Neustále se rozvíjím, kouření trávy mě v normálním životě neomezuje

Názor, že lidé mohou s marihuanou normálně fungovat, zpočátku sdílela i další respondentka. Ta měla k marihuaně nejprve negativní postoj. Jednou udělala výjimku, ze které se po krátké době stala pravidelnost. Marihuanu nakonec užívala každý den. Nezvládala chodit do školy ani do práce. Hledala výmluvy, proč zůstat doma a postupem času se izolovala i od přátel. Dnes je přesvědčená, že se vydala špatnou cestou. „Přátelé mi radili, abych brzdila,“ vzpomíná. S návykem se jí ale podařilo přestat ze dne na den.

Více v článku Marihuana měla negativní vliv na její psychiku

Kromě užívání marihuany prostřednictvím kouření, tedy jointů, skla nebo bonga, jsou populární takzvané koláčky. Bývalý dealer těchto marihuanových koláčků je dnes ze svých chyb poučený. Před čtyřmi lety prodal takovýto koláček spolužákovi ze školy, kterému se udělalo špatně. Na bolest hlavy si tak vzal léky a zapil je energetickým drinkem. Poté, co se vyzvracel, svého dealera udal. Dealer se tak musel účastnit šestihodinového výslechu a dostal trest. Musel absolvovat převýchovný program a sto hodin obecně prospěšných prací. Uvědomuje si ale, že mohl dopadnout mnohem hůř. „Znám muže, který se chtěl zbavit velkého množství pervitinu. Zájemcem byl nastrčený člověk od policie. Přišli mu na to a skončil ve vězení,“ říká.

Více v článku Za prodej koláčků z marihuany dostal rok obecně prospěšných prací

I kupování drog od dealerů může mít svá úskalí. Upozorňuje na to mladík, který se snaží prostřednictvím své facebookové stránky informovat o účincích různých drog. „Co se týče pouličních dealerů, tak marihuaně ještě celkem věřit jde. Ale u LSD nebo pervitinu není jisté, co vše je v tom přimíchané," vysvětluje. Radí tak lidem, od kterého dealera rozhodně nebrat nebo jim doporučí lepší zdroj. Než na své stránce zveřejní obrázkový komiks, látku si pečlivě nastuduje nebo vyzkouší na vlastní pěst.

Více v článku Bývalý student pedagogiky lidem představuje drogy pomocí komiksů

V roce 2013 zasahovala protidrogová jednotka v growshopech, a to na základě paragrafu o šíření toxikomanie. Majitelé obchodů porušili zákon, protože nabízeli potřebné vybavení a zároveň veřejně prezentovali materiály propagující pěstování konopí a užívání marihuany. V listopadu téhož roku proti zásahu policie v growshopech demonstrovalo asi dvě stě lidí na Staroměstském náměstí v Praze. Ústavní soud se následně přiklonil na stranu growshopů. „Došlo k porušení vlastnického práva a práva na soudní ochranu," uvedl tehdy soudce zpravodaj Pavel Rychetský.

Více v článku Ústavní soud rozhodl ve prospěch growshopů

Klíčová slova: marihuana, drogy, závislost

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.