15.05.2020 12:14


Soutěž o nejlepšího tanečníka slováckého verbuňku se letos poprvé od roku 1986 neuskuteční

Autor: Denisa Burešová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura

Soutěž o nejlepšího tanečníka slováckého verbuňku, která je součástí Mezinárodního folklorního festivalu (MFF) Strážnice, se letos neuskuteční. „S ohledem na to, že je zdraví nás všech na prvním místě, není možné, aby se koncentroval tak vysoký počet návštěvníků," uvedl ředitel festivalu Martin Šimša.

Strážnice – Soutěž nejlepších tanečníků verbuňku se letos nekoná poprvé od roku 1986. Důvodem jsou opatření vlády proti covid-19, která neumožňují organizátorům pořádat velké festivaly. „Uděláme maximum pro to, aby se připravovaný program letošního ročníku uskutečnil v následujícím roce," uvedl v tiskové zprávě prezident strážnického Mezinárodního folklorního festivalu a ředitel Národního ústavu lidové kultury Martin Šimša.

Nejlepším verbířem se minulý rok stal Martin Vašulka z Kyjova, který uspěl mezi devatenácti tanečníky. Zrušení festivalu ho mrzí. „Na soutěž se většinou začínám připravovat několik týdnů před regionálním kolem a letos tomu nebylo jinak. Do poslední chvíle jsem doufal, že se festival nezruší, ale bohužel. Snad bude možnost si zaverbovat při besedě u cimbálu," řekl Vašulka.

Soutěž o nejlepšího tanečníka slováckého verbuňku začíná regionálními koly, její finále se koná na MFF ve Strážnici. O tuto soutěž je velký zájem i mezi návštěvníky festivalu, proto pro ně byla vytvořena anketa diváků. Někteří verbíři, což je případ i Martina Kšicy z Moravských Knínic, vyhrávají anketu pravidelně. Letos se ale Kšica do soutěže nehlásil. „V těchto dnech s manželkou očekáváme příchod potomka, proto jsem jen organizoval regionální kolo verbířské soutěže na Brněnsku. Účast v soutěži ale do budoucna nevylučuji," uvedl verbíř, který vyhrál anketu diváků v letech 2008, 2018 a 2019.

Zrušení festivalu mrzí i návštěvníky, zejména ty, kteří měli letos v plánu festival navštívit úplně poprvé. Nejvíc jsem se těšil na vystoupení Staroměstských mládenců (mužský pěvecký sbor ze Starého Města, pozn. red.) a na večerní posezení u cimbálu," vyjádřil se student Miroslav Hanus. Do Strážnice se poslední víkend v červnu pravidelně sjíždí tisíce folkloristů, aby se pobavili a užili si příjemné atmosféry města, zámeckého parku a skanzenu. Existuje nespočet důvodů, proč se mi na MFF Strážnice líbí. Třeba to, že si můžu zahrát, zazpívat, zatančit a potkat se s lidmi, kteří mě inspirují," uvedl Kšica.

Kromě strážnického festivalu se odkládá například jízda králů v Kunovicích, která je stejně jako slovácký verbuňk zapsaná na seznam nehmotného dědictví UNESCOAktualizovaný a kompletní seznam zrušených folklorních akcí lidé naleznou na facebookové stránce Lidové kultury, který spravuje Národní ústav lidové kultury.

Mezinárodní folklorní festival Strážnice se každoročně koná ve stejnojmenném městě. Organizátorem festivalu je Národní ústav lidové kultury a město Strážnice. Jedná se o druhý nejstarší folklorní festival v České republice, jeho první ročník se konal v roce 1946. Součástí festivalu je i soutěž o nejlepšího tanečníka slováckého verbuňku, který patří mezi mužské tance skočného charakteru. Jeho název je odvozen z německého slova Werbung (najímání, ucházení se, pozn. red.) a z praxe náboru do vojenské služby. Právě projev branců byl pravděpodobně jedním z impulzů ke vzniku tohoto tance.

Klíčová slova: folklor, kultura, MFF Strážnice, kroje, tradice, verbuňk, festival

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.