14.10.2020 23:08


Soudkyně odsoudila Mariána Kotlebu za používaní neonacistických symbolů

Autor: Alžbeta Múcsková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Předseda strany Ľudová strana naše Slovensko Marián Kotleba čelí odsouzení na čtyři roky a čtyři měsíce za vypsání charitativních šeků v hodnotě 1488 eur. U soudu se probírala i jeho minulost v údajně neonacistické straně Slovenská pospolitosť.

Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay

Bratislava – Soudkyně specializovaného trestního soudu Ružena Sabová v pondělí odsoudila politika Mariána Kotlebu na čtyři roky a čtyři měsíce vězení za používání neonacistických symbolů. Jednalo se o charitativní šeky v hodnotě 1488 eur, které Kotleba vystavil. Kotlebovo odsouzení podpořili i odborníci na extrémismus a neonacismus, kteří potvrdili, že číslo 1488 je známým symbolem, který používají neonacisté.

Po vynesení rozsudku se k odsouzení vyjádřil samotný poslanec. „Soudkyně nevzala v úvahu ani jeden argument mé obhajoby,“ řekl Kotleba. Zmínil také, že hodnotou šeků nechtěl na nic odkazovat a lidé si to číslo špatně vyložili. Proti rozsudku se odvolal, ten proto není pravomocný.

Číslo čtrnáct se pojí se čtrnáctislovným citátem Davida Lanea, který byl známým americkým neonacistickým teroristou. V tomto výroku říká, že "musíme chránit existenci našich lidí a budoucnost pro bílé děti". Číslo osmdesát osm odkazuje na značku HH, která znamená Heil Hitler. H je osmým písmenem v abecedě, proto se využívá číslo 8.

Soudkyně Sabová mimo jiné přihlédla ke Kotlebově minulosti v údajně neonacistické straně Slovenská pospolitosť, která se rozpadla před patnácti lety. Zmiňovala také obchod, který Kotleba se dvěma bratry v minulosti provozoval. Tento obchod se jmenoval KKK, což je známým označením Ku Klux Klanu.

Bratři jméno obchodu obhajovali tím, že mají příjmení Kotleba a že jsou tři. Nabízeli však mnoho oblečení od značky Eighty-Eight, která se také pojí s neonacisty. Kotlebovi v obchodě současně pořádali různé akce, kde zboží prodávali právě za sumu 1488 tehdy slovenských korun. „Marián Kotleba se tu nezjevil náhodou. Má za sebou dlouhou cestu. Tahle cesta byla jednoznačně a mnohokrát spojená s neonacismem, diskriminací, rasismem a s porušováním a zpochybňováním jedněch z nejzákladnějších pilířů demokratického politického zřízení, kterým je rovnost,“ vyjádřila se k tématu profesorka politologie na Univerzitě Komenského v Bratislavě Darina Mallová.

Klíčová slova: Slovensko, Kotleba, Ľudová strana naše Slovensko

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.