06.03.2020 12:47


Soud odročil hlavní líčení v případě zřícené zdi v pražských Radlicích, která usmrtila člověka

Autor: Magdalena Chorá | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Obvodní soud pro Prahu 5 dnes projednal případ osmi obžalovaných z nedbalostního ohrožení z důvodu zřícení zdi, která zavalila a usmrtila muže v pražských Radlicích v roce 2018. Obžalovaným hrozí až osmileté vězení. Hlavní líčení se dnes na návrh obhájce odročilo na červen tohoto roku. Nedostavil se totiž znalec, který měl posoudit výpovědi obžalovaných.

Obvodní soud pro Prahu 5. Foto: Magdaléna Chorá

Praha - Případ zřícené zdi, která v pražské ulici Na Neklance v dubnu 2018 zavalila a usmrtila kolemjdoucího muže, projednal dnes Obvodní soud pro Prahu 5. Po přečtení protokolu z minulého líčení obhájce Leoš Lejsek navrhl odročení z důvodu nepřítomnosti znalce z oblasti stavebnictví, který měl posoudit věrohodnost výpovědí obžalovaných. Projednávání případu začalo prvního března, kdy vypovídali svědci, poškození a státní zástupce podal na osm obviněných lidí obžalobu.

K případu znalec nevypracoval posudek ze zdravotních důvodů, což značně ztěžuje další pokračování soudních jednání. Zmocněnec nepřítomného obžalovaného Jiřího Prokopa navrhl změnu znaleckého ústavu, aby se jednání dále neprotahovalo.

I přesto, že se znalec se na dnešní hlavní líčení nedostavil, předsedkyně soudního senátu Petra Kreuzmannová přečetla výpovědi znalce Karla Mikeše z minulého jednání. Podle něj může za pád zdi především chybějící omítka. „Zdi chyběla omítka, která ji chrání, a to je první známka špatné údržby, stejně jako chybějící zastřešení,“ uvedl Mikeš v posudku. Obžalovaný Tomáš Prouza se znalcem nesouhlasil a namítl, že omítka na zdi byla.

Vzhledem k nepřítomnosti znalce navrhl obhájce Leoš Lejsek, aby se hlavní líčení odročilo. Obžalování by jinak museli vypodívat dvakrát. „Dnešní jednání se odročuje. Jak říkal pan obhájce, vzhledem k nepřítomnosti znalce nemá smysl začínat s výslechy. Líčení odročuji na sedmnáctého června, kdy už by měl být daný odborný posudek hotový,“ řekla Kreuzmannová.

Na úvodním jednání soudu ve středu prvního března vypovídali jak svědci, tak poškození. Svědek Josef Svítka sdělil, že viděl muže ve středních letech v den nehody vynášet odpad. „Mezitím jsem se podíval na televizi, a když jsem se vrátil, všude byly cihly dosahující až k zastávce. Bylo to jako výbuch,“ uvedl svědek.

Podle dalšího svědka Václava Diblíka, který bydlí ve stejné ulici, mohl za pád silný vítr. „Slyšel jsem zvuk, a poté se celý dům otřásl v základech. Sestra na mě volala, že se něco stalo a že slyšela řev. Vyšel jsem ven a začal jsem hrabat v sutinách. Odkryli jsme tělo a zjistili, že je člověk mrtvý,“ vypověděl Svítka.

V troskách zdi zahynul muž ve středních letech sedmého dubna 2018 a policisté následně obvinili osm lidí z nedbalostního obecného ohrožení. Muž utrpěl těžká zranění, kterým navzdory snahám záchranářů podlehl. Za obecné ohrožení z nedbalosti hrozí obžalovaným až osmileté vězení.

Klíčová slova: Soud, Praha, zřícená zeď, Radlice

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.