19.10.2013 16:24


Součástí výstavy jablonecké bižuterie jsou i náramky určené britskému králi

Autor: Karolína Peřestá | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Bižuterií pocházející ze severočeských dílen se mohou návštěvníci potěšit na Letohrádku Mitrovských. Expozice představuje vývoj bižuterní výroby za posledních dvě stě let, od nejstarších kousků až po současnou tvorbu.

Brno - Výstava je putovní a přitom si zachovává svou exkluzivitu díky časovým prodlevám mezi jednotlivými expozicemi. Už teď se ale organizátoři snaží vyjednat její prodloužení v brněnském letohrádku. „Tady na Moravě byla výstava jen kdysi dávno v Hodoníně. Našli jsme díru na trhu, protože v moravských muzeích a galeriích se doposud bižuterie moc nevystavovala. Dohodli jsme se proto s Muzeem skla a bižuterie v Jablonci a výstavu jsme uspořádali i zde v Brně,“ uvedl organizátor výstavy Petr Lukas, který také podává návštěvníkům podrobný výklad.

Součástí výstavy jsou i práce současných návrhářů l Karolína Peřestá„Jsem okouzlena módními doplňky šatů, protože šití je moje profese a baví mě zdobit oblečení zajímavými brožemi. Krásných broží je tu spousta,“ líčí své dojmy paní Křížová, jedna z dnešních návštěvnic výstavy. „Vzala jsem sem i kamarádku a obě nás to natolik zaujalo, že přijdeme ještě znova,“ dodává.

Expozici tvoří nejen klasická jablonecká bižuterie tak, jak je známá po celém světě, ale také šperky pro děti, oblíbená černá bižuterie, náramky, mezi nimiž jsou i korunovační náramky určené britskému králi Edwardovi VII., nebo bižuterie z alternativních materiálů jako třeba ze dřeva, polystyrenu či plastu. Část výstavy je věnovaná tvorbě českých návrhářů, kteří zakomponovali bižuterní doplňky do společenských šatů. Své místo zde mají i práce studentů uměleckoprůmyslové školy v Jablonci nad Nisou. „Výrobky tvoříme v dílnách jako své maturitní práce, ty pak prezentujeme před firmami,“ vysvětluje studentka Jitka Novotná, která se přišla podívat na výrobky svých spolužáků. Organizátoři zvláště vyzdvihují dílo Kristýny Henešové, studentky oboru pasířství.

Výstava potrvá minimálně do začátku prosince a zájemci se mohou přijít podívat denně, kromě pondělí, od desíti do šestnácti hodin. Pro malé děti je připravená výtvarná dílna, kde si mohou zkusit vlastnoručně vyrobit drobný šperk. Více informací o výstavě se nachází na stránkách letohrádku.

Klíčová slova: bižuterie, Jablonec nad Nisou, Letohrádek Mitrovských

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.