25.10.2017 22:01


Součástí projektu Made in Slavutych je rekord do Guinessovy knihy i česká svatba v ukrajinském stylu

Autor: Barbora Ficbauerová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura

Čtyřiačtyřicet obyvatel města Slavutyč navštíví v Brně českou svatbu v ukrajinském stylu. Výtvarnice Kateřina Šedá vytvořila projekt Made in Slavutych, ve kterém se nejen snaží dostat ukrajinské město Slavutyč do Guinessovy knihy rekordů s největší skupinovou žádostí o vízum do České republiky, ale taky poskytnout jeho obyvatelům netradiční zážitek a prolomit mezilidské bariéry. 

Brno/Slavutyč – Projekt Made in Slavutych umožnil čtyřiačtyřiceti obyvatelům ukrajinského města Slavutyč navštívit na týden od 23. do 29. října Českou republiku.  Tématem projektu je řešení problémů s překročením hranic a přesvědčení obyvatel Ukrajiny o tom, že se okolní státy zajímají o jejich život a kulturu, a nevnímají je pouze jako pracovní sílu. Autorka projektu Kateřina Šedá chtěla účastníkům poskytnout netradiční zážitek, v Brně proto navštíví českou svatbu v ukrajinském stylu.

Původní myšlenkou projektu bylo spojit obyvatele Slavutyče, přimět je na něčem spolupracovat. Šedá městu navrhla, aby se společně pokusili dostat do Guinessovy knihy rekordů. „Z řady návrhů mě nejvíc zaujala výměna dvou měst, ale v okamžiku, kdy jsme tento návrh začali řešit, strhla se diskuze, že by stejně nikdo nedostal vízum,“ popisuje Šedá počátky vývoje. Tak vznikl nápad na rekord, který spočíval v podání největší hromadné žádosti o vízum do České republiky.

Z každé stovky žadatelů byl při oslavách města vybrán jeden člověk, který se svým partnerem získal oficiální pozvání na kulturní akci do Česka. „Je velmi význačné, že z pětadvaceti tisíc obyvatel našeho města jich přes třináct set podalo žádost, aby mohli vyjet do zahraničí a dostali naše město do Guinessovy knihy,“ řekla koordinátorka projektu ve Slavutyči Aryna Starovoitova. V průběhu týdne navštíví obyvatelé Slavutyče Brno, Prahu a Jihlavu. Nedílnou součástí návštěvy Brna je svatební obřad.

Šedá zvolila jako kulturní akci svatbu. Symbolizuje podle ní počátek nové cesty a spojení lidí na celý život. „Chtěla jsem, aby skupina ze Slavutyče měla pocit, že se stala součástí nějaké rodiny, ne že sem přijela jako levná pracovní síla,“ vysvětlila autorka. Musela tedy sehnat pár, který by měl zájem o ukrajinskou svatbu následovanou cestou do Slavutyče. Párů se přihlásilo osm. Šedá vybrala Hanu Pospíšilovou a Radka Kašparovského, kteří se vezmou ve čtvrtek 26. října v Jurkovičově vile.

Projekt Šedá na Ukrajině realizuje od roku 2015. Nyní se dostal do závěrečné fáze. „Myslím si, že tento projekt, kdy k nám obyvatelé Slavutyče přijíždějí jako hosté a můžeme se tak vzájemně více poznat, může vytvořit úplně nový charakter mezilidských vztahů,“ řekl k projektu ředitel Moravské galerie Jan Press. 

Klíčová slova: Slavutyč, MADE IN SLAVUTYCH, Guinessova kniha rekordů

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.