12.05.2014 21:54


Souboj o muzejní noc

Autor: Nykodym Christopher | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Do letošního ročníku Brněnské muzejní noci zbývá necelý týden a dá se tedy očekávat, že se zostří její propagace. Zdá se však, alespoň tedy mně, že více než samotná muzejní akce se na sociálních sítích propaguje afterparty v retrostylu, která vlastně není afterparty.

Muzejní noci obecně jsou nesmírně záslužné akce. Muzea otevřená přes noc a vstupné, které je spíše symbolické, případně dobrovolné. Skvělé řešení pro ty, kteří nemají v běžných otvíracích hodinách čas, případně nemají peníze na některé dražší výstavy.Christopher Nykodym. Foto: Lucie Obrtelová

Stejně tak je to dobrý způsob, jak do muzeí a galerií přilákat i lidi, kteří běžně za kulturou nechodí. Doprovodný program, který se skládá z koncertů a divadel přímo ve výstavních prostorách, umělecká představení či speciální komentované prohlídky,  je lákavý. A ještě lákavější je navštívit galerie v noci. Má to punc čehosi netradičního, skoro až zakázaného.

Každá muzejní noc, na které jsem byl, pro mě byla neskutečným zážitkem. Prvně plánování programu. Vybrat místa, kam se běžně nedá dostat. Zajímavé a oblíbené výstavy nebo ty, které jsou finančně mimo běžný studentský rozpočet. Pak určit jejich pořadí, ideálně tak, aby byla cesta co nejkratší, a doufat, že stihnu všechno, co jsem si určil. Což se nikdy nestalo. Šest hodin mi nikdy nestačilo.

A moc tomu nepomůže ani to, že letos je akce nabourána afterparty. Retroparty na Flédě, která začíná v devět hodin, tedy přesně uprostřed muzejní noci, takže to ani není afterparty. A vlastně to ani není tak blízko, aby tam člověk jen nakoukl. A taky tam není úplně symbolické vstupné. Normálně bych proti takové akci neměl žádnou výtku, ale fakt, že skoro až parazituje na muzejní noci a snaží se jí přebrat návštěvníky, mě dráždí.

Převaha na sociálních sítích a pozlátko cukrové vaty a retra pravděpodobně nějaké návštěvníky Brněnské muzejní noci zláká. A muzejní noc tak přijde o část pozornosti, kterou by si jistě zasloužila. Obzvláště mezi mojí generací, jejíž zástupci často teprve hledají cestu do galerií, a objevují, co jim může umění dát. Umění je může inspirovat, znejistit, nebo třeba znechutit. Zkrátka vyvolat emoce a donutit k přemýšlení. Party na Flédě povede leda ke konzumaci Starobrna a z něj plynoucí kocovině.

Zástupy návštěvníků galerií tak možná o něco prořídnou a akce přijde o část své atmosféry. Stát ve frontách a čekat, až se v galerii uvolní místo, a přitom náhodně potkávat různé známé, mělo něco do sebe. Vlastně celé noční centrum, které je najednou zalidněné a plné korzujících lidí, kteří jdou za stejným cílem, má své kouzlo. Na druhou stranu, třeba se počet návštěvníků sníží natolik, že stihnu všechno, co si dopředu naplánuji.

Klíčová slova: Brněnská muzejní noc

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.