22.11.2018 23:03


Sono hlásí vyprodáno. Chinaski lákají i v nové sestavě

Autor: David Studnický | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Chinaski, stálice české popové scény, zavítali při svém podzimním turné do Brna. Přivítal je vyprodaný Sono Music club s fanoušky všech věkových kategorií. Loni obměněná sestava kapely předestřela ve dvaadvaceti písních průřez svojí tvorbou, který musel potěšit veterány i mladé fanoušky. Zazněly třeba Slovenský Klín, Venku je na nule nebo Tabáček.

Chinaski má hned tři nové členy, včetně kytaristy ze Slovenska. Foto: David Studnický

Psal se prosinec loňského roku a Chinaski zakončovali v brněnském Sonu svoji tour k tehdy novému, již desátému, studiovému albu Není nám do pláče. Název navozuje nostalgického ducha a kousek nostalgie zůstal i přímo na pódiu a mezi fanoušky. Jednalo se totiž o poslední štaci kapely v tehdejší dlouholeté sestavě. Nyní, po roce čekání a personálním zemětřesení, zavítali Chinaski opět do Brna, kde staronovou kapelu přivítalo vyprodané Sono.

Prodírám se zástupy lidí čekajících na lístky. Po zdolání této první překážky mě zaskočí další nástraha – délka fronty k šatně, která se jeví jako nekonečná. Marně hledám stání pod pódiem. Přesouvám se proto na ochozy, kde nacházím útočiště za osvětlovačem. Letmým pohledem jej vidím stáhnout tlačítka na pultu směrem dolů a rázem celé Sono zhasíná.

Ačkoliv se v nové sestavě ukázali Brňanům již na festivalu LétoFest, v rámci svého turné byla zastávka v Sonu první. Foto: David Studnický

Za světel reflektorů a burácení fanoušků nastupují na pódium Chinaski. Hlavní hvězdou je nepochybně frontman Michal Malátný, který společně s druhým kytaristou Františkem Táborským tvoří původní jádro kapely. Chinaski vítají Sono a svůj koncert startují rádiovým hitem Potkal jsem tě po letech. Už první tóny indikují, že zvuková zkouška byla v pořádku a můžeme se těšit na kvalitní kulturní zážitek. Refrén písně zpívá celé Sono, od fanoušků v předních linií až po druhé patro ochozů. Po otvíráku se dostává na píseň Stížnost.

Následuje série čtyř skladeb z alba Není nám do pláče. První je romantický vál Každé ráno, následuje Láska & Hvězdy a jako třetí zpívají Hlavolam. Na pódiu Malátný říká, že podle zlých jazyků jsou Chinaski kapelou, která zpívá jen o lásce. A mají prý z velké části pravdu. Kromě dvou písní o alkoholu, třech o autech a o počasí. Proto jako čtvrtá zazní Venku je na nule.

Podle informací SONO Music Club byl koncert vyprodán. Foto: David Studnický

Do kontrastu se k této novotvorbě staví Dlouhej kouř, píseň z jejich stejnojmenné druhé desky z roku 1997. „Tak to jsem teda dlouho naživo neslyšel,“ slyším říkat fanouška stojícího vedle mne. V pauze mezi písněmi se dáváme do řeči. Muž se mi představuje jako Libor. „Je to už můj snad devátý koncert. Kluky poslouchám řadu let, a tak jsem zvědavý, jak jim tahle nová sestava sedne. Kapely se tvoří a rozpadají, a jsem rád, že zrovna Chinaski to ustáli,“ vysvětluje.

Následuje další rádiový hit Slovenský klín, který s kapelou nazpívala Klára Kubištová. Na pódiu ale chybí. Frontman vyzívá publikum, aby se nějaká dívka odhodlala a šla si s nimi zazpívat. Žádná odvážlivkyně se však nenašla. Ženského hlasu se tak musí ujmout kytarista Táborský. Ovšem s pramalým efektem, protože při refrénu jej stejně celý klub přezpívá aneb druhý hlas Made in Šalingrad.

Atmosféra v klubu byla dechberoucí. Mezi fanoušky byli jak starší posluchači, tak i mladá nová generace. Foto: David Studnický

Poslední část koncertu vyhrává kapela nejznámější skladby. Zní tak Vrchlabí, Tabáček či 1970. Malátný za každou cenu rozhazuje vtipné komentáře. A protože jsme na Moravě a máme rádi víno, zakončuje set píseň Víno, která se váže k moravské krvi a prosluněným vinohradům. Na tvářích návštěvníků pozoruji až hmotnou radost z koncertu, včetně i jisté hrdosti. Za potlesku a vřavy se Chinaski loučí a odcházejí do šaten.

Při písni Drobná paralela vzplanuly zapalovače a lidé zapnuli baterky na svých telefonech. Foto: David Studnický

Fanoušci burácí, provolávají a tleskají tak, až mám pocit, že každý u vstupu nafasoval zesilovač. Po chvilce sklízejí plody svého počínání a na pódiu se objevuje Malátný. „Tak chcete víc?“ ptá se. Odpověď z publika rve uši. Kapela tak rozdá nadšeným fanouškům ještě tři přídavky. První je melancholická Drobná paralela, při které klub zalijí stovky světel telefonů a zapalovačů. Chinaski pokračují Klárou a loučí se s První signální. Hudebníci děkují za koncert a ptají se publika, zda se jim nová sestava líbí. Ohlušující sborové "ano" je víc než jasnou odpovědí.

Klíčová slova: chinaski, sono, brno, stisk, munimedia, vyprodáno

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.