26.04.2020 20:54


Sociální služby nejsou několik týdnů v provozu. Špatný dopad to může mít nejen na děti, ale i na jejich rodiče

Autor: František Trojan | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Sociální služby se od května začnou vracet do běžného provozu. Vláda podpořila návrh Ministerstva práce a sociálních věcí, aby pracovníci nízkoprahových center a sociálně aktivizačních služeb mohli znovu pomáhat rodinám a dětem přímo u nich doma. Podle některých z nich je měsíc bez možného kontaktu mezi centry a rodinami kritický. 

Česko - Sociální služby, které byly týdny mimo provoz, se od pondělí postupně znovu otevřou. Vláda schválila návrh ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové (ČSSD). Znovuotevření podle některých pracovníků sociálních služeb přichází pozdě. Některá nízkoprahové centra a sociálně aktivizační centra v uplynulých týdnech nebyla lidem přístupná. V jiných zase dlouho chyběly zdravotnické pomůcky.

Nejprve se služby zprovozní v online a telefonické podobě 27. dubna. V takové podobě nicméně fungovaly v mnoha centrech celý nouzový stav. „S rodinami jsme pravidelně v kontaktu a problémy řešíme online, což je pro nás nová zkušenost, na kterou jsme z počátku nebyli připraveni,“ říká ředitelka sociálně aktivizačního centra v Broumově Lenka Kurová. Výhodu svého spolku, oproti těm ve větších městech vidí v tom, že se v malé obci lidé mezi sebou znají a je tak jednodušší problémy řešit. 

Sociální pracovníci za rodinami vyrazí nejdříve za čtrnáct dní. Vládou schválený harmonogram dovoluje osobní návštěvy od 11. května. Další uvolnění přibudou 25. května a 6. června, kdy se otevřou například stacionáře či sociálně terapeutické dílny. 

Jako zajímavou zkušenost situaci hodnotí i ředitel společnosti Podané ruce Jindřich Vobořil (ODS). „Už se stává, že s námi děti komunikují a neřeší sebe, ale jejich rodiče. U některých se za tu dobu vrátila závislost na alkoholu nebo drogách,“ říká Vobořil. 

U některých rodin během izolace mohlo dojít ke zhoršení jejich situace, které půjde osobně řešit nejdříve v květnu. Podle Vobořila navíc vláda bude muset některým odvětvím omezit příjmy a jedním z nich budou právě nízkoprahová centra. „Máme informace z některých obcí, že se snížení příjmů dotkne právě nás,“ říká Vobořil. Společnost Podané ruce také zaznamenala větší zájem o léčbu, která pomáhá drogově závislým. 

Problémy nevznikají jen v pozdržené kontaktní pomoci, kterou centra nabízejí. Jiným organizacím zase dlouho chyběly zdravotnické pomůcky. Zásobování měl podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (ANO) na starosti ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). „Pokud jich je někde nedostatek, měla by se paní ministryně Maláčová obrátit na pana Hamáčka,“ napsal na konci března na svém Twitteru Vojtěch. 

Reagoval tak na tweet Jany Maláčové, která o den dříve napsala, že bez ochranných pomůcek nemohou sociální služby fungovat. Maláčová po Vojtěchovi požadovala ochranné materiály i testování pacientů a zaměstnanců center.

Některá centra nicméně dostala od vlády kompletní zdravotnické materiály až v polovině dubna. „Z počátku nouzových opatření to bylo trochu hektické, některé zdravotnické pomůcky včetně testů jsme dostali až minulý týden,“ řekla Linda Skarlandtová, mluvčí organizace Nautis. Ta se stará o lidi s autismem. Pro případné propuknutí nákazy u někoho ze zaměstnanců či pacientů mají připravený krizový plán. Speciální tým je připravený se s pacienty v budově izolovat.

Na nedostatek zdravotnických pomůcek si stěžuje Vobořil. „Od vlády nemáme zaručené vůbec nic. Ani peníze, ani pomůcky. Trochu se obávám, že se zkrátka rozhodlo o uzavření center a dál se to moc neřešilo. A to je podle mě špatně. Zlepšení vidím u pomoci seniorům,“ dodal Vobořil. 

Jinak to vidí Kurová. „Po bitvě je každý generál. Myslím si, že v danou chvíli bylo uzavření center nutné. Jak jsem ale řekla, nás jako organizaci z malého města situace postihne méně, než organizace a rodiny z velkých měst,“ řekla.

Klíčová slova: Sociální služby, Nízkoprahová centra, Sociálně aktivizační centra, Koronavirus

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.