05.12.2016 14:53


Sobotní Festival vánočních dárků se nesl v duchu skutečné vánoční pohody

Autor: Lucie Chaloupková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Festival vánočních dárků, který se konal první prosincovou sobotu, byl malým vánočním trhem, kde prodejci nabízeli své ručně vytvořené výrobky. Cílem organizátorů bylo nabídnout alternativu k vánočnímu shonu a komerci a uspořádat příjemný komorní trh, kde by lidé mohli nakoupit zajímavé vánoční dárky, užít si poklidné atmosféry nebo zakoupením výrobků podpořit chráněnou dílnu Práh. Především šlo ale o to ukázat, že to jde i bez stresu.

Autor: Lucie Chaloupková

trhy

Brno - Vánoční jarmark ručně vyráběných dárků se konal v sobotu 3. prosince v areálu na adrese Lidická 22. Své výtvory sem přišli nabídnout výrobci šperků, různých ozdobných předmětů, tašek, oblečení i jídla. Pro návštěvníky s dětmi zde byly připraveny dílny, kde si děti mohly něco malého vyrobit. „Cílem akce je vytvořit místo, kde se dají najít pěkné dárky pro celou rodinu, a to bez stresu tolik typického pro klasické předvánoční nakupování. Chtěli bychom obnovit tradici nákupu ručně vyráběných dárků a klidnou atmosféru Vánoc,“ popsali organizátoři. Příjemnou atmosféru doplňovala poklidná hudba a samozřejmě také stánek s občerstvením.


dílna práh

Své výrobky zde představila i chráněná dílna Práh pro duševně nemocné. Nabízeli hračky, maňásky nebo látkové tašky. „Máme šicí i rukodělnou dílnu a vyrábíme nejrůznější předměty. Pracuje u nás asi padesát až šedesát lidí,“ popsala pracovnice sdružení Práh Milada Křápková. „Kromě toho ve Vaňkovce provozujeme také Café Práh a míváme tam i prodejní stánek,“ dodala Křápková.

tažky

Na jarmarku se nacházelo mnoho stánků s líbivými předměty, ať už šlo o šperky, tašky, či oblečení. Každý z nich prodejci vyráběli vlastnoručně. „Nejdřív jsem se zaměřovala na tyto malované kabelky, ale protože jsou časově náročné, je jich méně. Kromě toho šiju z designových látek,“ představila svou značku "Dartaška" Dáška Vacková.

mimapaint

K vidění zde bylo mnoho krásných šperků, například výrobky Markéty Javorové, která vede obchod Mimapaint v alfapasáži. Květinové brože, náhrdelníky a naušnice vyrábí z bavlněného plátna.

mandaly

K zajímavým stánkům se šperky patřil také stánek s mandalami Danky "Baubo" Ferencové. Lidé si tady, s pomocí Danky, mohli vybrat mandalu, která jim nejlépe pomůže k nabytí harmonie.

hadráky

Svůj stánek měla na Festivalu vánočních dárků i Martina Holcrová, která pro své ručně tkané výrobky získala ochranou známku "Hanácké vérobek". Nejvíce se věnuje tvoření hadráků. „Nebaví mě sériová výroba, mám ráda originalitu. Dělám je tak, jak je známe z domácností našich prababiček, hutné a fortelné,“ popsala Holcrová. Kromě vlastních materiálů nabízí zákaníkům také utkání hadráku z jejich vlastní látky.

Martina Ondrová prodávala na vánočním trhu domácí kosmetiku. „Udělat si domácí krém je snažší než vyrobit majonézu. Stačí kvalitní, za studena lisovaný olej,“ vyprávěla Ondrová. „Děláme kurzy a o výrobě kosmetiky jsme napsali i knížku. Snažíme se lidi naučit, aby nekupovali chemické hlouposti, ale udělali si svou vlastní dobrou kosmetiku. Lidé jsou na to ale bohužel líní,“ tvrdí Ondrová.

ženy!

Návštěvníci si prohlédli také díla umělkyně Veroniky Biskupové. Jejím nejoblíbenějším námětem jsou ženy. „Experimentuji s různými formami vyjádření,“ sdělila Biskupová. „V tématu žen se nevěnuji jen klasickému vyjádření krásné ženy, ale taky tomu, jakými způsoby je vnímaná,“ popsala Biskupová. V současnosti se věnuje projektu, ve kterém poprosila muže, aby jí poslali slovní popis nějaké pro ně důležité ženy. Biskupová tyto popisy převádí do obrazů a vytváří tak portréty žen, ne podle toho, jak vypadají na fotce, ale podle toho, jak je vidí někdo z jejich blízkých.


šoko

Velice zajímavě vypadal také stánek s krásně zdobenými čokoládovými pralinkami, které potěší oko i jazyk. Stánek patřil Janě Kloboukové, která vlastní prodejnu Zlatá pralinka.

Lidé si mohli na jarmarku vyzkoušet také scrapebooking. Svou dílnu tady měla i Nápadílna. „Scrapebooking je výrábění tvořivých alb. Jediné, co si potřebujete do naší dílny přinést, jsou fotky. Vyrábíme si vlastní papír, máme různá razítka, samolepky a pásky,“ vysvětlila Zuzana Soukupová z Nápadílny.

Zdá se, že tomuto jarmarku se skutečně povedlo splnit, co sliboval. Akce se nesla ve znamení dobré nálady a pohody, návštěvníci si poklidně, beze spěchu a s úsměvem na tváři prohlíželi výrobky. Vánoční atmosféru v původním slova smyslu se tak organizátorům podařilo vytvořit opravdu dobře.

Klíčová slova: Festival vánočních dárků, šperky, tašky, dílny, ručně vyráběné výrobky, vánoční trh, vánoční atmosféra

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.