12.03.2019 19:09


Snažíme se v lidech znovu probudit vášeň k pohybu, říká zakladatel Dark Side Movement Robin Viktora

Autor: Michaela Galuszková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Loajalita, komunita, práce, svoboda a trend. Těchto pět slov vystihuje podle Robina Viktory Dark Side Movement. Dark Side funguje v Brně od roku 2015 a snaží se lidi naučit vnímat pohyb jako přirozenou součást života. Ne pouze jako způsob, jakým získat vysněnou postavu.

Autor: Jiří Smiga

Brno – Rodák z Karviné poslední čtyři roky provozuje v Brně tělocvičnu, ve které své žáky učí, jak se správně a zdravě hýbat. Na zdejších lekcích se můžete naučit věci tak zdánlivě jednoduché, jako je udělat správně stojku, ale i cviky tak komplexní, jako je například shyb.

Co se skrývá za názvem Dark Side?

Odlišujeme se od mainstreamové scény. To byla naše původní myšlenka. Dřepujeme zadkem až na zem, dáváme kolena před špičky, i když trend říká, že tohle je špatně. Děláme věci jinak. Tak, jak by se podle ostatních dělat neměly. Proto Dark Side.

Co je vaším posláním? Co vás odlišuje od ostatních?

Člověk byl evolučně stvořen k tomu, aby se hodně hýbal. Dneska se ale lidi hýbou minimálně a my se snažíme v nich znovu probudit vášeň k pohybu. Do posilovny si jde člověk zaposilovat. Je tam trenér, který mu řekne, kolik má udělat opakování. Na lekci jógy vám zase ukážou pozici, kterou máte zvládnout. Všechno je hodně izolované. V Dark Side se každý z nás věnuje spoustě věcem. Máme tu handbalancera, parkouristu, věnujeme se silovému tréninku i bojovým sportům. Všechno se to snažíme tak nějak míchat, ale zároveň máme všichni stejné základy.

Jak to v Dark Side funguje?

V Brně máme tělocvičnu, které říkáme Dark Side Movement House. Tam se všechno odehrává. Fungujeme na bázi semestrů, které trvají tři měsíce. Člověk si může vybrat program, který ho zajímá. Máme programy zaměřené na stojkařinu, silový rozvoj nebo například program zaměřený na atletický rozvoj. Lidi si můžou vybrat, co je baví. Taky se můžou přijít podívat na otevřenou lekci a na základě toho se popřípadě zapsat do některého z programů.

Co vás přivedlo k tomu založit Dark Side?

Souvisí to se zraněním. Po střední škole jsem měl období, kdy jsem posiloval hodně s vlastní váhou. Cvičil jsem špatně a udělal se mi zánět v loktu. Měl jsem s tím problémy asi tři roky. Každý, za kým jsem šel, mě poslal buď k doktorovi nebo řekl, že mám ten loket nechat odpočinout. Nic ale nepomohlo. A v období bez pohybu jsem měl pocit, že se to jen zhoršuje. Potom jsem se rozhodl, že to zkusím vyléčit právě pohybem. A povedlo se. Tehdy jsem si uvědomil, že by každý měl vědět, jak velký potenciál má pohyb ve zdraví. Že by člověk neměl cvičit jen kvůli tomu, aby vypadal dobře, ale aby se cítil dobře.

Takže jste vždycky věděl, že chcete podnikat?

Ne, to vůbec ne. Vždycky jsem věděl, že chci dělat něco se sportem, ale neměl jsem ponětí, jak toho docílit. Neměl jsem ani žádný nápad, ale chtěl jsem odejít z domu a osamostatnit se. Začal jsem pracovat ve fabrice a mezitím jsem se potkal s člověkem, se kterým jsme vlastně vymysleli celý koncept Dark Side. Tehdy jsem zjistil, že tohle je ten směr, kterým chci jít.

Začínají se lidi víc zajímat o své tělo?

Určitě je to lepší, než když jsme začínali. Tuším, že to je možná trochu i naší zásluhou. Rozhodně si myslím, že to jde správným směrem. Jde to vidět i na návštěvnosti. Na začátku jsme mívali na lekci pět lidí, teď je to kolem dvaceti.

Kde vidíte Dark Side za deset let?

Rozhodně chci, aby Brno bylo stále naším hlavním působištěm. Už teď ale začínáme působit i v Praze. Moje ambice je mít tam do pár let pobočku. Určitě bych chtěl udělat pobočku i v okolí Ostravy, protože z tama pocházím. Můj sen je expandovat do světa a udělat například sérii workshopů po Evropě.

Klíčová slova: Dark Side, pohyb

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.