04.11.2019 23:51


Snažíme se k Wikipedii dostat i seniory, říká wikipedista Martin Strachoň

Autor: Jana Tomalová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Psát na Wikipedii může každý, dokonce i senioři. Šestitýdenní kurz, který jim editaci internetové encyklopedie může zjednodušit, má za cíl rozšířit řady wikipedistů právě o starší, zkušené a časově nevytížené přispěvatele. Jeden z kurzů, během nějž se senioři naučili například zadávat a uveřejňovat příspěvky, skončil v pondělí v Moravské zemské knihovně v Brně.

Kurz Senioři píší Wikipedii pod vedením Martina Strachoně. Foto: Jana Tomalová

Brno – Zkonstruovat a naformátovat text, doložit kategorie a vložit obrázek. Zkrátka vytvořit encyklopedický článek, toho jsou schopni účastníci bezplatného šestitýdenního kurzu Senioři píší Wikipedii po jeho absolvování. Několik seniorů takový kurz v pondělí ukončilo v brněnské Moravské zemské knihovně. 

Cílem kurzu je rozšířit základnu přispěvatelů na internetovou encyklopedii, na níž zatím píší převážně mladí, o starší generace. Snažíme se k Wikipedii dostat i seniory. Oproti mladým, kteří mají technické schopnosti, mají životní zkušenosti, a případně i poměrně dost času a mohli by mít chuť se realizovat, předat své znalosti někomu dalšímu, řekl lektor kurzu Martin Strachoň. 

„Rozhodně to byla pozitivní zkušenost, psaní na Wikipedii se v podstatě stalo mým koníčkem. Chtěla bych se posunout dál,“ uvedla Miroslava Fišerová, která kurz absolvovala, ale na Wikipedii přispívá už déle. Chystá se zúčastnit pokračovacího kurzu pro pokročilé.

Kurz je rozdělený do šesti lekcí po dvou hodinách. „Nejdříve seniory seznámíme s využitím Wikipedie z pohledu čtenáře, to znamená, jak to vůbec vypadá, jak jsou informace strukturované, jak mohou hledat,  co potřebují a podobně,“ popsal Strachoň. Druhá část kurzu se pak zabývá samotným editováním příspěvků a vkládáním informací a obrázků do encyklopedie. Po absolvování kurzu jsou účastníci schopni napsat příspěvek na Wikipedii.

Ke správnému encyklopedickému heslu ale patří i zdroje. Přispěvatelé mají možnost čerpat z tištěných nebo internetových zdrojů. „Účastníkům klademe na srdce, že informace mají být ověřitelné z publikovaných věrohodných zdrojů, vysvětlil Strachoň. V kurzu se soustředí především na praktickou stránku zdrojování, tedy jakým způsobem zdroje v článku uvádět. Výstup kurzem z kurzu byl zveřejněný text. Já jsem psala o divadle Svatoboj. Musela jsem čerpat i z informací tady v knihovně,“ poznamenala absolventka kurzu Anna Kopřivová.

Program Senioři píší Wikipedii vznikl v roce 2013 po vzoru projektu Studenti píší Wikipedii, jehož cílem je vylepšit stávající nebo vytvořit nová česká odborná hesla na české Wikipedii. Celkově jej absolvovalo přes čtyři sta padesát účastníků, ten brněnský se pravidělně odehrává v Moravské zemské knihovně.

Klíčová slova: senioři, Wikipedie, MZK, kurz pro seniory, wikipedista

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.