22.03.2020 11:21


Snad tato situace probudí větší hlad po svátostech, věří místecký děkan Vícha

Autor: Tereza Liczmanová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Římskokatolická církev zrušila veškeré veřejné bohoslužby po vyhlášení nouzového stavu, tedy od středy dvanáctého března do odvolání. Zákaz se vztahuje i na duchovní obnovy, společné modlitby či jiná setkání. Biskupové tak udělili výjimku všem věřícím od fyzické účasti na nedělních bohoslužbách.

Daniel Vícha, děkan Římskokatolické farnosti Místek. Zdroj: Farnost Kravaře

Frýdek-Místek – Kvůli nárustu počtu nakažených nemocí COVID-19 vláda nařídila celorepublikovou karanténu. „Je potřeba respektovat její nařízení,“ říká místecký děkan Daniel Vícha. Věřící jsou proto omluveni od fyzické účasti na mších, ale jejich přenosy mohou sledovat v televizi nebo poslouchat v rádiu.

Jak se změnila práce kněží vzhledem k současné situaci?

Práce kněží je stále stejná. Rozdíl je v tom, že máme více prostoru na dodělání věcí, na které se jindy těžko shání čas. Rovněž je více času na modlitbu, meditaci, četbu Písma či studium. Na druhé straně je to doba, kdy je potřeba zapojit větší kreativitu, jak lidem zprostředkovávat duchovní pokrm. Konají se přenosy přes stream, komunikujeme více přes internet a podobně.

Slavíte nadále mše v kostelích i bez přítomnosti věřících?

Mše slavíme denně za všechny úmysly, které si lidé zamluvili, i když je to v jejich nepřítomnosti. Také se konají pohřby.

Dá se individuálně domluvit k přistoupení ke svátosti smíření nebo jiné?

Ano, ve vážných případech a skutečně pouze individuálně. Je potřeba respektovat nařízení vlády a zamezit tomu, aby se virus přenášel. I my kněží můžeme být nakažení a nechceme vystavovat věřící nebezpečí.

Budou odloženy i svátosti jako křesty, přijímání nebo biřmování?

Přesně tak. Nezbude nic jiného než posečkat. Snad tato situace probudí větší hlad po svátostech a více si jich budeme potom vážit.

Jak byste doporučil věřícím prožívat postní dobu, když nemohou do kostelů během karantény?

Jsem přesvědčen, že tato postní doba je obrovskou příležitostí pro prohloubení vztahů s rodinou a pro společnou modlitbu, která nebývá vždy samozřejmostí. To bych viděl jako hlavní bod. Společně se modlit křížovou cestu, poslouchat přenosy mší ale hlavně být spolu. Včera mi říkal jeden člověk, že je to tak těžké, když jsou všichni pořád spolu doma. A to je právě ono. Je to čas znovunalezení cesty k druhým a možnost učit se spolu komunikovat.

Zvažujete slavení největšího křesťanského svátku, Velikonoc, bez účasti věřících?

Vše záleží na tom, jaká bude za měsíc situace. Pokud bude stejná jako nyní, nic jiného nezbude.

„Udělal ze sliny bláto, potřel slepému tím blátem oči a řekl mu: ‚Jdi, umyj se v rybníce Siloe.‘ On tedy šel, umyl se, a když se vrátil, viděl.“ Toto je úryvek z dnešního nedělního evangelia. Jaké v něm vidíte poselství?

Mě osobně oslovuje to, že Ježíš posílá slepého k rybníku. Vidím v tom skutečnost, že Bůh nám sice mnoho dává, ale zároveň vyžaduje naši vlastní iniciativu. Udělat alespoň pár kroků pro dosažení Božího daru. Tím nás zve ke spolupráci, i když hlavní dílo dělá On sám. Ale my spolu s ním můžeme být aktéry velkých věcí.

Klíčová slova: koronavirus, církev, Frýdek-Místek, mše, věřící

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.