02.11.2015 11:30


Smyslná kizomba a romantická bachata si podmanily brněnskou tančírnu

Autor: Havelková Lenka | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Brněnská kavárna Savoy se v sobotu 31. října proměnila v taneční parket pro milovníky latinskoamerických tanců. Profesionálové i laici tancovali pod vedením mezinárodních lektorů taneční styly bachata, kizomba a kuduro. Hlavní hvězdou večera byl lektor Jacinto Teca z Angoly a slovenský tanečník Ayo Cruz. 

Autor: Lenka Havelková

Brno – Taneční akce s názvem Barabara, což v Africe znamená  ulice, se konala pod záštitou tanečního portálu ilatino.cz v Café Savoy. Tanec má v této kavárně dlouholetou tradici, jelikož zde v období první republiky fungovala jazzová tančírna. Od roku 2008, kdy byla tato historická kavárna znovu otevřená, se konají opět taneční večery. Sobotní noc patřila africké kizombě a kuduru a také dominikánské bachatě.

„Kizomba a kuduro jsou druhy pouličního tance, které vznikly mezi lidmi na ulicích v africkém státě Angola. Bachata pochází z Dominikánské republiky a patří k nejoblíbenějším tancům po celém světě. Romantickou bachatu je velmi snadné se naučit, proto jsme zařadili její workshop hned na začátek akce. Cílem celého večera bylo seznámit veřejnost s těmito styly a dát možnost nechat se vést od mezinárodních lektorů,“ řekl organizátor akce Miroslav Ille.

Jacinto Teca

Největší hvězdou byl angolský lektor Jacinto Teca, který vede workshopy kizomby a kuduro po celém světě. V současnosti vyučuje v taneční škole v Praze, kde od roku 2008 žije.

„U tanečního stylu kuduro není potřeba taneční partner.  Na parketu či na ulici každý tancuje sám, ale musí improvizovat. Kuduro nemá ani žádný základní rytmus či kroky. Zpěvák nebo DJ říká hesla, která tancujícím napoví. Když zazní například „pusha, pusha“, což znamená něco před sebou tlačit, všichni musí uzpůsobit pohyb tak, jako by něco tlačili," vysvětlil lektor Jacinto Teca.

Naopak kizomba má daný rytmus i základní kroky. Jedná se o pomalý tanec, který je velice romantický a smyslný. Podle angolského lektora jde v tomto stylu o maximální souznění s partnerem.

Přesto se Teca domnívá, že pro některé lidi mohou být tyto africké styly poněkud náročné. „Někdy vedu i tři měsíce intenzivní trénink, ale vidím pouze malý pokrok. Je to o tom, že ten člověk jednoduše necítí hudbu a není schopen ji spontánně následovat. Naproti tomu existují lidé, kteří se dokáží kuduro naučit na festivalech i za deset minut. O takových mohu říct, že se tanečníky už narodili,“ vysvětlil lektor.

Slovenský lektor Ayo Cruz vedl lekci taneční animace bachaty. Foto: Lenka Havelková

Mezi dalšími rytmy, které na akci zazněly byla salsa, samba a bachata. Na parketu byly v průběhu večera vidět poloprofesionální až profesionální výkony. Společnou lekci bachaty si mohli tanečníci vyzkoušet dvakrát za večer se slovenským lektorem Ayem Cruzem a tanečním párem Petr Skopal a Renata Folwarczna.

„Latinu tančím už čtyři roky a nejradši mám salsu. Na začátku jsem musel překonat strach, že budu dělat hodně chyb a nebudu se cítit jistě.  Nyní mám stálou taneční partnerku Editu, se kterou jsme sehraný pár a tanec si užíváme. Na taneční večery chodíme pravidelně,“ řekl třicetiletý Petr Vaněk.

„Šli jsme s kamarádem náhodou okolo a já najednou uslyšel kuduro. Myslel jsem, že se mi to asi jen zdá, ale tady se opravdu hraje naše národní hudba. Vešli jsme dovnitř a nesmírně si to užíváme,“ vysvětlil důvod návštěvy student z Angoly Isak.

Klíčová slova: tanec, latino, kizomba, kuduro, bachata

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.