20.09.2018 11:26


Smrt, absurdita a existencialismus. Divadelní fakulta JAMU odhalila program na novou sezonu

Autor: Veronika Kusalíková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura

V novém školním roce představí studentské divadlo celkem patnáct premiér. K vidění budou muzikály, činohry, pohybová představení i opery

Divadelní fakulta JAMU představuje program na novou sezónu. Foto: Veronika Kusalíková

Brno – První z patnácti nových inscenací s názvem Světová duše mohli diváci zhlédnout začátkem září v Divadle na Orlí, dalších sedm ještě představí. Druhou studentskou scénu, studio Marta, čeká tuto sezonu premiér sedm.

Muzikálová opera Anna Kareninová, jejíž premiéra se uskuteční dvacátého září v Divadle na Orlí, zahájí sezonu jako druhá. „Představení nemusí vyvolat pozitivní emoce, hlavně ať jsou silné,“ uvedl režisér Aleš Kohout. Totéž divadlo představí původní hru Václava Havla s názvem Zítra to spustíme o noci před vyhlášením samostatného československého státu, nebo muzikál Cabaret a Offline.

Zahajující premiérou v prostorách Studia Marta se stane taneční počin Hamlet a tma, následovat jej bude absolventský činoherní projekt ISBN pojednávající o egocentrismu, prázdnotě a beznaději. Dramatický text Samuela Becketta Konec hry ztvární činohra ukazující lidskou civilizaci na pokraji zániku. Před Vánoci fakulta zahraje inscenaci pro neslyšící s názvem Srdce v prachu, oči planoucí.

„Přestože se inscenace jeví pesimisticky, budou velmi živá a originálně ztvárněná, a především mladému publiku můžou přinést významný umělecký zážitek,“ objasnil výběr témat pro letošní sezonu proděkan fakulty Ivo Krobot.

K premiéře Světová duše se vyjádřila Anežka Pavlicová, pravidelná návštěvnice obou fakultních divadel: „Ve hře se řešily otázky významu klasických dramatiků a to, jakým způsobem je hrát v dnešní době. Neneslo se to zrovna v oddechovém duchu, ale pokud taková mají být i jiná představení, nebude mi to vůbec vadit.“

Koncem září sestoupí divadelní fakulta z jeviště do ulic, jelikož na počest nového akademického roku organizuje divadelní průvod městem. „Průvodem nejenom zahájíme nový akademický rok, ale také se jako fakulta více otevřeme městu“ vysvětllil děkan Petr Francán.

Klíčová slova: divadlo, jamu, brno, premiéra

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.