29.11.2015 22:34


Smetanova Hubička – Co se stane, když se do sebe zamilují dva stejně tvrdohlaví lidé?

Autor: Havelková Lenka | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura

Národní divadlo Brno připravilo pro své návštěvníky na první polovinu prosince premiéru opery Hubička. Dílo Bedřicha Smetany se vrací na prkna Janáčkova divadla po více než deseti letech. Divákům připomene příběh o malicherné hádce o jeden jediný předmanželský polibek. Mladá režisérka Linda Keprtová si položila otázku mnohem hlouběji: „Opravdu jde pouze o hubičku?“

Brno Operu Hubička, která patřila v čase jejího vzniku mezi nejlépe přijaté díla Bedřicha Smetany, si budou diváci moct vychutnat také v Brně. Na scéně Janáčkova divadla ji uvede 4. prosince Národní divadlo. Hubička je zároveň první opera, kterou Smetana napsal již zcela hluchý. V době kompozice prožíval skladatel nejtragičtější období svého života, stejně jako jeho hlavní hrdinka Vendulka. Proč tedy Vendulka musí trpět? Bedřich Smetana nadčasovým dílem nabízí pohled do nitra mladé ženy, která se musí vzdát snu o společném životě s milovaným mužem Lukášem.

„Pro mě je hubička, tak jak já jsem se do ní zamilovala, příběh dvou lidí, kteří si potřebují něco zásadního vysvětlit a nemají na to prostor. Dnešnímu divákovi se může zdát konflikt o předmanželský polibek poněkud malicherný. Nejde však jen o hubičku, ale také o hlubší tělesný kontakt. Hlavní hrdinka otálí s hubičkou proto, že nechce dát Lukášovi hned všechno. Vendulka je krásná čistá duše a já jí proto fandím,“ uvedla režisérka Linda Keprtová.

Přestože se jedná o dílo z roku 1876, režisérka v něm nachází mnohé paralely s dnešním světem. Nadčasové je také výtvarné zpracování scény a kostýmů, které na jevišti vytváří divadelní prostor pomocí panelů tvořených okny. Ta jsou podle výtvarnice Evy Jiřikovské symbolem všudypřítomné vesnice nahlížející do soukromí hlavních postav. „Vytvořila jsem scénu z autentických starých oken, která mají připomínat dnešní panelové domy. Je to také zároveň obraz současné společnosti, kdy mají lidé stále méně prostoru pro svoje vlastní životy,“ vysvětlila Jiřikovská.

Soubor Janáčkova divadla má ve svých řadách dvě představitelky Vendulky – Pavlu Vykopalovou a Danielu Strakovou-Šedrlovou. Jim po boku v roli Lukáše stanou domácí sólista Petr Levíček a stálý host brněnské opery Aleš Briscein. Libreto k opeře napsala česká básnířka Eliška Krásnohorská podle stejnojmenné povídky – humoresky neméně slavné spisovatelky Karolíny Světlé. Příběh se prý zakládá na skutečné události z jedné vesničky v Podještědí.  

Po premiéře 4. prosince se bude opera Hubička hrát ještě celkem šestkrát. Další dvě představení jsou naplánovaná na 8. a 16. prosince. V roce 2016 bude Hubička uvedena třikrát, naposledy 21. dubna.

Klíčová slova: Národní divadlo Brno, Hubička, opera, Bedřich Smetana

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.