16.10.2020 21:59


Slovenský premiér se veřejně pohádal s vlivným vládním poslancem

Autor: Alžbeta Múcsková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Slovenští politici Richard Sulík a Igor Matovič se pustili do ostré debaty před zraky veřejnosti. Oba představitelé vládní koalice si vyměnili své názory na facebookovém profilu premiéra Matoviče. Hádku způsobila nová opatření proti pandemii koronaviru, která se probírala na zasedání krizového štábu.

Matovičův status o chování poslance Sulíka. Foto: facebookový profil Igora Matoviče

Bratislava – Poslanec strany Sloboda a Solidarita Richard Sulík v neděli předčasně odešel ze zasedání krizového štábu. Premiéru Igoru Matovičovi ze strany OĽANO se počínání koaličního partnera nelíbilo. Neshody však neřešil v soukromí, ale veřejně na svém facebookovém profilu.

Krizový štáb zasedal v neděli 11. října, aby rozhodl o zavedení nových opatření. Počet nakažených novým koronavirem se na Slovensku stále zvyšuje, a tak štáb přijal přísnější omezení. Mezi ně patří například zákaz shromažďování, povinnost nošení roušek na veřejnosti nebo zavírání restaurací, podniků, fitness center a dalších provozoven.

Právě se třetím zmíněným bodem měl poslanec Sulík největší problém, protože se podle svých slov bojí o ekonomickou budoucnost státu a přežití dotčených firem. Na zasedání se podle něho nepracovalo s daty, ale jen s domněnkami. Podle Sulíkových slov bylo jednání jen zbytečným tlacháním. Tímto argumentem odůvodnil svůj předčasný odchod ze schůze krizové štábu.

Sulík se k situaci vyjádřil i v médiích, což Matoviče pobouřilo. Hněv ventiloval na svém facebookovém profilu příspěvkem, který pojmenoval „Nulové EQ“. „Jsou lidé, kteří se i v mimořádně těžké situaci nedokáží chovat jako zodpovědní politici. A velmi mě to mrzí,“ napsal na úvod svého statusu Matovič.

Na to reagoval Sulík argumentem, který je popsaný výše. V souvislosti s další Matovičovou poznámkou podotkl, že si s ním chtěl promluvit mezi čtyřma očima, ale premiér ho ignoroval. Komentář zakončil tím, že zavírat podniky je chyba a téhle tragédie se nechce účastnit.

Konflikt následně utichl, nebo se alespoň přemístil z veřejné platformy do soukromého rozhovoru. Není to poprvé, co mezi Matovičem a Sulíkem vznikly neshody. Před volbami se navenek jevili dokonce jako kamarádi, ale po příchodu pandemie jim odlišnost jejich názorů a priorit začala působit nepříjemnosti. Slovákům tak uprostřed boje s druhou vlnou Covidu-19 hrozí nejistota ohledně budoucnosti vládní koalice. Důležité pro další vývoj bude, jak dokáží oba vládní politici sladit své odlišné postoje a projevit snahu o kompromis.

 

Klíčová slova: Igor Matovič, Slovensko, Richard Sulík, Facebook

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.