04.04.2015 17:37


Sladká prsa jdou na dračku, říká studentka a cukrářka Soňa Kajzarová

Autor: Bazgierová Pavla | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Pečlivá, na zručnost a fantazii náročná práce se pro studentku ekonomické školy stala zábavou i zaměstnáním. Soňa Kajzarová nejraději tráví dny modelováním rozličných marcipánových figurek a drážděním chuťových buněk všech zákazníků, kteří si u ní objednají sladký dort. 

sJablunkov Ačkoli v dnešní době existuje mnoho možností, jak si brigádou přivydělávat ke studiu, není vždy pravidlem, že mladého člověka práce baví a naplňuje. Pokud se podaří skloubit koníček a brigádu do jednoho, je to pro studenta velké štěstí. Své o tom ví Soňa Kajzarová, které láska k pečení zajistila i zdroj příjmů. 

Soňa je velmi spokojená, že je její koníček zároveň i brigádou (foto: archiv Soni Kajzarové)

Jak jste se dostala k pečení dortů?

Tuto myšlenku mi vnuklo sledování pořadu Báječné dorty. S kamarádkou jsme přemýšlely, zda bychom také zvládly nějaký upéct. Nápad mě nadchl, proto jsem si našla recept a nakoupila všechny potřebné suroviny včetně marcipánu. Jelikož v té době měla moje sestra narozeniny, svůj první dort jsem upekla speciálně pro ni. Peču již čtvrtým rokem, ale tento výrobek si stále pamatuji. Byl celý zelený s lístky dokola a zdobili ho marcipánoví beránci. Za dva měsíce se mi ozvala moje první zákaznice. Viděla totiž moje dílo na fotce a přála si stejné na dceřiny narozeniny. Dort i jeho náplň si pochvalovala a od té doby jen peču a peču. (smích)

Takže vás v pokračování motivovalo kladné hodnocení zákazníků, podporovala vás i rodina?

Moc mě potěšilo, že jsou lidé s mou prací spokojení a hlavně, že jim dorty chutnají. Rodina mě podporuje ve všem a v pečení obzvlášť. Nemůžou se totiž dočkat dortíku, který budou moci celý sníst.

Co je podle vás na téhle práci nejobtížnější?

Nejtěžší a časově nejnáročnější je modelování figurek, při kterém je zapotřebí určitá zručnost. Nejvíce se zapotím s 3D dorty, protože celý korpus tvaruji například do podoby pejska nebo kabelky. Pokud se domluvíme se zákazníkem na marcipánových figurkách, vyrábím je všechny vlastnoručně. Když nestíhám, s lehčí prací pomáhá rodina a přítel. Přiznám se, že modelování figurek nemám moc ráda, protože je to nezaplacená práce. Ale na druhou stranu se při jejich tvorbě vyřádím. Líbí se mi, že můžu popustit uzdu své fantazii.

Nebyla by vlastní výroba marcipánu levnější než jeho objednávání?

V dnešní době jsou všechny suroviny na jeho výrobu tak drahé, že se mi vyplatí marcipán rovnou koupit a firma mi ho přiveze až domů. Ceny se samozřejmě liší. Marcipán koupíte od 100 do 250 korun za kilo a fondán od 90 do 300 korun za kilo. Na výrobu dortu spotřebuji většinou celou jednu várku. Na 3D dorty potřebuji marcipánu více, a to se pak odrazí i v jejich konečné ceně.

Ukázka 3D dortu (foto: archiv Soni Kajzarové)

Takže už žádnou brigádu nepotřebujete? Stačí vám peníze, které si vyděláte pečením dortů?

Přes školní rok mi to stačí a za tento přivýdělek jsem moc ráda. Dorty nabízím od 650 korun. Dvoupatrové či 3D dorty jsou dražší, ty vyjdou zákazníka i na tisíc korun.  Přes letní prázdniny si však další brigádu vždycky hledám.

Jaké je nejčastější téma dortů?

Někteří lidé mají témata vymyšlená dopředu. Inspirují se především pohádkami nebo zálibami svých dětí. Stává se také, že zákazník podobu dortu nechá pouze na mně. Momentálně nejvíce frčí kabelky se šminkami pro slečny. Pro kluky zase sportovní témata, auta a fotbal. Inspiraci čerpám nejčastěji na internetu, kde je mým vzorem Gabriela Doležalová a její stránka Ostravské dortíky. 

Pečete jen pro děti nebo i pro starší generace?

Zrovna v poslední době jsem vytvářela dort ve tvaru prsou. Objednala si ho maminka pro svého syna, který slavil dvacáté narozeniny. Myslím, že byl velmi překvapený, když dort uviděl. Vždycky se najdou zákazníci, kteří chtějí vytvořit něco nereálného nebo lehce erotického, ale domluvím se s nimi a nastíním jim, jak bych si to představovala já. Peču pro různé příležitosti, narozeniny, oslavy i výročí.

Vytváří i lehce erotické dorty (foto: archiv Soni Kajzarové)Stala se vám nějaká zajímavá příhoda spojená s pečením dortů?

Nedávno jsem modelovala dort ve tvaru ženského poprsí. V tomto případě i včetně krajkové košilky. Když došlo na krájení sladkého daru, oslavenec jej načal řezem do bradavky a jeho otec si nezávislé na synovi vzal kousek dortu z té druhé. Zasmáli jsme se a konstatovali, že pravidlo jaký otec, takový syn opravdu platí. Když se nad tím zamyslím, tyto lehce nestydaté dobroty jdou na odbyt možná více než trojrozměrné dorty. (smích)

Jak dlouho vám trvá upéct dort a pamatujete si, kolik vám jich týdně projde pod rukama?

Za dva dny mám dort většinou hotový a připravený k prodeji, přičemž postavičky musím připravovat dopředu. Nedokážu říct, kolik jich je týdně. Jeden měsíc třeba nic neupeču a jsou také měsíce, kdy se nezastavím. Za rok jich vytvořím kolem dvaceti a celkově už prošlo mýma rukama asi šedesát dortů. Je to můj koníček a jsem pyšná na každý z nich, i když se nepovede vždy tak, jak bych si přála.

Přemýšlíte, že byste si v budoucnu založila vlastní cukrárnu?

Hodně lidí se mě ptá, kdy už si konečně otevřu vlastní cukrárnu, ale není to jednoduché. Zatím nad tím nepřemýšlím, protože se soustředím na školu a bakalářskou práci. Možná si ale založím nějaký blog na internetu. Pečení mě baví více než škola, jelikož jsem spíše manuální typ. jednou se možná budu svému koníčku věnovat na plný úvazek. To se ještě uvidí.

________________________________________________________________________________________________________________________________________

Soňa Kajzarová se narodila v Třinci na Frýdeckomístecku a žije v obci Písečná nedaleko Jablunkova. Absolvovala Obchodní akademii v Českém Těšíně a momentálně studuje třetím rokem Obchodně podnikatelskou školu v Karviné, obor účetnictví a daně. Předtím, než se začala věnovat pečení, hrála pět let závodně dívčí florbalovou ligu v Bystřici a později v Třinci. Ráda si zahraje badminton a v létě jezdí na kolečkových bruslích. 

Klíčová slova: Soňa Kajzarová, pečení, dorty, brigáda, koníček

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.