21.04.2018 13:49


Skutečně zdravá škola se stará o kvalitní stravování i výuku o potravinách

Autor: Kateřina Bečková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Iniciativa Skutečně zdravá škola vznikla před třemi lety. Od té doby se k její činnosti připojilo mnoho škol a školek. Koordinátoři projektu chtějí, aby se děti stravovaly lépe a o potravinách víc přemýšlely.  

Ilustrační foto. Foto: Kateřina Bečková

Brno – „Chceme, aby naše děti jedly jídlo, které je zdravé a které jim chutná. Také aby věděly, odkud jídlo pochází a jak vzniká.“ Tak zní věty, kterými organizátoři iniciativy Skutečně zdravá škola popisují projekt na svém webu. Podle manažerky programu Karoliny Kallmünzerové je projekt v propojení kvalitního stravování a vzdělávání a angažovanosti v oblasti jídla jedinečný.

Koordinátoři Skutečně zdravé školy se zasazují o to, aby školní jídelny používaly kvalitnější suroviny a aby se děti o jídle zároveň učily. Zapojené školy by navíc měly zprostředkovat žákům návštěvu na farmě. Takové věci sice mohou být pro školu finančně nákladnější, zároveň ale mohou působit jako lákadlo pro rodiče.

„Kdybych byla rodič, tak bych byla pyšná na školu, která využívá dostupné regionální potraviny. Školu, kde se moje děti o jídle nejenom učí napříč všemi předměty, ale také pravidelně navštěvují farmy nebo zemědělské podniky,“ pronesla Kallmünzerová. Ve škole mají děti také základy vaření a na zahradě pěstují třeba bylinky.

Školní jídelny splňující podmínky iniciativy vaří ze surovin od regionálních dodavatelů. Takové potraviny bývají dražší než ty, které jídelny běžně používají. „Na nákup kvalitnějších surovin nepřispíváme, ale hledáme cesty, jak by mohla být kvalitnější surovina pro školní jídelny dostupná,“ sdělila Kallmünzerová. Upřesnila, že iniciativa oslovuje místní dodavatele, pěstitele a producenty potravin a vyjednává o příznivých podmínkách pro odběr lokálních produktů.

Do projektu se zapojilo celkem 323 škol, což je víc jak padesát tisíc dětí. „V Jihomoravském kraji je celkem zapojeno 67 škol, což je v porovnání s jinými kraji určitě nejvíce,“ konstatovala koordinátorka projektu pro Jihomoravský kraj Andrea Hrušková. Také zmínila, že nejvíc se zásady Skutečně zdravé školy daří plnit Základní a Mateřské škole Hudcova a Mateřské škole Mateřinka.

Školy se o projektu dozvědí nejvíc z webových stránek iniciativy. Koordinátoři také pravidelně pořádají v jednotlivých regionech semináře, kde případné zájemce informují o programu a jeho zásadách. „Mnohé školy se do programu přihlásily na základě referencí od již zapojených škol. Každý rok také pořádáme konferenci, kde předáváme ocenění. Příklady dobré praxe jsou nesmírně inspirativní,“ řekla Kallmünzerová.

Iniciativu Skutečně zdravá škola zaštiťuje Ministerstvo životního prostředí a Ministerstvo zemědělství. „Projekt díky lokálnímu pěstování a nakupování místní a čerstvé produkce surovin může mít pozitivní dopady i na uhlíkovou stopu a obecně emise vzniklé třeba z dovozu potravin,“ vysvětlila mluvčí Ministerstva životního prostředí Petra Roubíčková. Pochválila také budování vztahu dětí k přírodě a krajině.

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT) soukromou inciativu nijak nepodporuje. „Ministerstvo podporuje školní jídelny, poskytuje metodické materiály ke zkvalitnění stravování nebo vzdělávací program zaměřený na pohyb a výživu. Také legislativně upravilo možnosti dietního stravování na školách,“ popsala mluvčí MŠMT Jarmila Balážová.

Brno ke Skutečně zdravé škole zaujalo neutrální postoj. „Školy a školky ve městě se zapojují do různých projektů podporujících zdravý životní styl dětí a žáků. Konkrétně projekt Skutečně zdravá škola byl nabízen jako jakýkoliv jiný,“ sdělil mluvčí brněnského magistrátu Filip Poňuchálek.

Město podporuje jídelny připravující dietní obědy pro žáky vyžadující speciální stravu. Těmto školám brněnská radnice nabízí pět tisíc korun měsíčně jako příspěvek za práci navíc, celkem chtějí brněnští radní na podporu dietního stravování poslat dva miliony korun. Podle Poňuchálka se v Brně nejčastěji připravují bezlepkové, bezlaktózové a diabetické pokrmy.

Klíčová slova: Skutečně zdravá škola, školní jídelna, dietní strava

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.