07.04.2013 11:39


Skupina Sami za sebe pokřtila svoje první CD

Autor: Radka Kůřilová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura

Projekt Sami za sebe se skládá ze čtyř hudebníků a dvou výtvarnic. Tito mladí umělci v kavárně Práh poprvé prezentovali své výsledné dílo - debutový hudební disk Make it Happen. Vytvořili tak počin, který se obecenstvu prozatím líbí.

BrnoV brněnské kavárně Práh patří první dubnový pátek hudebnímu projektu Sami za sebe. Dvojice zpěvaček Karolína Cork Kubicova a Lenka Sárazová plánují kromě koncertu křtít i své nové CD s názvem Make it Happen. Před začátkem celé akce je brněnská kavárna plná lidí.

Před vstupem stojí kolem stolku, obloženého odznáčky, cédéčky a dokonce mikinou, dvě výtvarnice zapojené do projektu, Marie Čmelíková a Veronika Biskupová. Na plátně se při koncertu promítají jejich díla k jednotlivým písním. Tyto obrázky najdou zájemci i v bookletu - průvodní brožurky k CD. „Originály vyvěsíme v olomoucké Galerii Pro Radost, budou i na prodej,“ sděluje Marie Čmelíková. Mikina na stole je součástí kolekce Uniflakes od mladé návrhářky Andrey Ganoczy. Oblečení původně navrhla speciálně pro Sami za sebe, ale rozmyslela se a kolekci nakonec nazvala Jaro/léto 2013.

Ke vstupence dostávají platící bonus - z barevného klobouku vedle pokladny si mohou vybrat jednu z hromady nálepek. Liší se mezi sebou v napsaných heslech. To mé zní: Nežiješ věčně. MAKE IT HAPPEN! Připravuju se na boj o místa k sezení. Mám ale štěstí. Ve druhé řadě stojí volná židlička. Určitě čeká jen a jen na mě.

Sotva dosednu, na pódiu se spolu s frontwoman Sami za sebe Karolínou Cork Kubicovou objeví křehká malá dívka. Karolína představí dívku jako předskokanku Annu Dvořákovou. Zdánlivě nenápadná Anna s ukulele v ruce svým vzhledem klame. Všechny diváky překvapuje silným hlasem i autorskými písněmi. „Kajča mě vlastně zná odmalička. Když se dozvěděla, že sama tvořím, pozvala mě, ať si s nimi zahraju,“ vysvětluje Anna, jak se k předskokanství dostala.

Skupina Sami za sebe nejdříve naláká několika písněmi, ale pak před samotným křtem vyhlásí čtvrhodinovou pauzu. Nenechají přece své diváky trpět žízní. 

Druhou část doslova odbouchne šampaňské, kterým se debut křtí. Umělci neskrblí, o láhev se rozdělí i s první řadou. Hřeb večera ovšem teprve začíná. Dokonce i dosud aktivní fotografové zaujímají volná místa a fascinovaně poslouchají. Autorské písně Karolíny Cork Kubicové, které Sami za sebe hrají a zaraďujú k folk-popu, jsou úžasné. Silný hlas Karolíny krásně doplňují housle Lenky Sárazové a cello Břetislava Vybírala mladšího. Na bedýnce zvané cajon sedí bubeník Milan Filip a urputně do ní bouchá, čímž udržuje rytmus.

Kapelu měli původně doprovázet profesionální tanečnice. Bohužel ale ubylo jejich nadšení pro projekt a rozhodly se nevystupovat. „Když nám chybí tanečníci, může se toho ujmout někdo z vašich řad,“ vyzívá Karolína diváky. Výzvu přijímají Marie Čmelíková a Anna Dvořáková a spontánně využívají místa vedle pódia. Někteří lidé se smějí. Další cítí touhu se přidat. Rychle dopíjí zbytek alholu ve sklenici. Pak ale zřejmě zjišťují, že na bestarostné tančení je jejich hladina alkoholu v krvi ještě nízká a zůstavají sedět.

„Jsem ráda, že mě sem kamarádka vzala, jsem z toho hrozně nadšená,“ svěřuje se studentka Svatava Buráňová. Stejné nadšení sdílí i ostatní diváci.  „To bylo boží, co?“ vyhrkne kolemjdoucí dívka. 

Kapelu Sami za sebe původně tvořila jen Karolína Cork Kubicová a Lenka Sárazová. Pak začaly přemýšlet o natočení svého debutového cédéčka a kapela se rozrostla na tento projekt. CD Make It Happen představí ještě v Olomouci, Ostravě, Praze a Kyjově.

 

Rozhovor se zpěvačkami Sami za sebe si můžete přečíst ZDE.

Úvodní fotka: Sami za sebe

Klíčová slova: Sami za sebe, křest, hudba

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.