29.11.2020 22:46


Skotská vláda bojuje proti menstruační chudobě

Autor: Anna Sochorová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Svět se zastavil pod tíhou koronaviru, ale lidé menstruují dál. Neziskové organizace poukazují na fakt, že během pandemie došlo k nárůstu případů, kdy si ženy nemohly dovolit prožívat svoji menstruaci důstojně.

 

Menstruační pomůcky zdarma pro všechny, Autor: Pexels

Brno/Edinburgh – Statistiky tvořené Mezinárodní federací gynekologie a porodnictví ukazují, že si zhruba pět set milionů žen a dívek nemůže pořídit menstruační pomůcky. Často se tak uchylují k nebezpečným improvizovaným řešením. Místo vložek a tamponů používají kousky starých látek, ponožky nebo dokonce noviny. 

„V poslední době se ukazuje, že s menstruační chudobou bojují i ženy ve vyspělých zemí. Téma se netýká pouze těch z nízkopříjmových skupin,“ uvedla ve své diplomové práci absolventka sociologie Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity Michaela Žáková. Podle ní je dobře, že na se na trh dostaly opakovaně použitelné menstruační pomůcky, například kalíšky nebo kalhotky. Tyto produkty představují finančně výhodnější variantu. Převážná většina žen ale stále dává přednost jednorázovým pomůckám.

Skotská vláda v boji proti menstruační chudobě

Skotsko je průkopníkem v řešení problematiky menstruační chudoby. Již v roce 2018 se stalo první zemí, ve které měly studentky menstruační pomůcky zdarma. Tímto krokem se vláda rozhodla bojovat proti stigmatizaci menstruace a znevýhodnění dívek ze sociálně slabých vrstev. Následně se do projektu zapojily země jako Anglie a Wales.

Před šesti dny skotský parlament schválil nový zákon, který umožňuje bezplatný přístup k tamponům a vložkám všem, kteří je potřebují. Velkou zásluhu na přijetí přelomového zákona měla labouristická politička Monica Lennonová, která usilovala o jeho prosazení už od roku 2016. Je přesvědčená, že jde o krok k ukončení menstruační stigmatizace ve Skotsku. V tomto ohledu apeluje i na osvětu dívek. Lennonová si také myslí, že to přinese velkou změnu v životech všech, kteří menstruují.

Skotská premiérka Nicola Sturgeonová vyjádřila radost ze schválení zákona na svém Twitteru. „Jsem pyšná, že jsem volila pro tuto převratnou legislativu. Jde o velmi důležitý krok pro ženy a dívky,“ napsala.

Skotové doufají, že podpoření zákona vyburcuje k činnosti i další země, jejichž vlády také zasáhnou proti menstruační chudobě.

 

Klíčová slova: menstruace, menstruační chudoba, Skotsko

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.