14.05.2019 18:25


Skoro každý měl v Ocean City dvě práce, ale to k tomu patří, říká studentka Managementu cestovního ruchu

Autor: Veronika Nováková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

S blížícím se létem začíná mnoho studentů hledat prázdninovou brigádu. Nabídka sezónních pracovních míst je v současnosti obsáhlá, takže si každý najde své. Agentury a podniky v zahraničí nabízejí zaměstnání pro studenty napříč Evropskou unií, ale i za oceánem. Práce v zahraničí přináší studentům nejen zkušenosti, ale i možnost zlepšit si jazyky a poznat novou kulturu. O práci ve Spojených státech a Anglii se pro Stisk rozpovídala studentka Managementu cestovního ruchu Lucie Plchotová.

O práci zahraničí se rozpovídala pro Stisk studentka cestovního ruchu Lucie Plchotová. Foto: Lucie Plchotová

Léto se blíží a s ním začíná i sezóna brigád pro studenty. O práci v zahraničí je čím dál tím větší zájem. Trh práce je v rámci Evropské unie otevřen a je z čeho vybírat. Zájemce o práci se může vydat na vlastní pěst, nebo jet přes agenturu. V databázi bezplatné služby EURES je v současnosti více než dva miliony volných pracovních míst. Nabídky práce jsou zde zaslány přímo z úřadů práce z třiceti dvou evropských států. „Práce v zahraničí přináší nejen peníze, ale i nové zážitky, zkušenosti a nová přátelství,“ říká studentka Managementu cestovního ruchu Mendelovy univerzity Lucie Plchotová.

 

Jaké má podle vás práce v zahraničí výhody a jaké zase nevýhody?

Hlavní výhodou je podle mě zlepšení angličtiny, jak slovní zásoby, tak se i komunikace tváří v tvář. Navíc se člověk osamostatní a má čas přemýšlet nad tím, čeho by chtěl v životě dosáhnout. Pro mě konkrétně to byla příjemná změna po gymplu. Současně se tam potkáte se spoustou zajímavých lidí a najdete nové přátele. Žádná velká nevýhoda mě nenapadá, jen drobnosti. Když jdu třeba v Česku nakupovat, vždycky si vzpomenu na obchody v Anglii s pestrým výběrem věcí a značkami, které v Česku nemáme.

Za prací do zahraničí se dá jet na vlastní pěst, nebo přes agenturu. Jaké jsou vaše zkušenosti?

Zkusila jsem si oboje. S agenturou jsem jela do USA a na vlastní pěst jsem cestovala do Anglie.

V čem vám agentura pomohla?

Výhoda práce přes agenturu je, že vám pomůže s vyřizováním dokumentů a potřebných věcí k práci. Dopředu už navíc víte, kde přesně budete pracovat a co bude náplní práce. Hodí se tak ve chvílí, kdy chcete vyjet někam mimo Evropskou unii.

Jaké mohou být nevýhody práce přes agenturu?

Nevýhodou může být, že agentura nemusí poskytnout takovou práci, jakou si představujete, ale v lepších příkladech se s tím dá něco dělat. Kamarádku jednou poslala agentura na sever Anglie, kde měli velmi silný přízvuk. Na místě po ní chtěli i francouzštinu, kterou v životopisu vůbec neměla. To byla chyba agentury, protože špatně komunikovala s hotelem.

Co když práce nenaplní očekávání?

Když vyjedete na vlastní pěst a nejste spokojení s prací, můžete si najít jinou. Pokud se obrátíte na agenturu, že vás vyhodili, nebo jste nespokojení, může se stát, že vám odmítne pomoct. Mně se to naštěstí nestalo.

Jak jste to měla s financemi?

Když jsem letěla do USA, platila jsem asi padesát tisíc, a ještě jsem musela mít něco do začátku. V Anglii mi stačily peníze na letenky a takový obnos peněz, abych vydržela do první výplaty. Navíc bylo ubytování oproti Americe mnohem levnější. Pokud se rozhodnete při práci také cestovat, bude to samozřejmě stát více. Kdybych necestovala, peníze by se mi vrátily všechny a bylo by i něco navíc, ale mým hlavním cílem bylo si to užít.

Kolik stála spolupráce s agenturou?

Tehdy mi přišel poplatek za agenturu symbolický, protože mi pomohl jet tam, kam jsem se chtěla celý život podívat. Pokud však někdo chce pracovat v Evropě, je to zbytečné. V současnosti existuje spousta stránek třeba i na Facebooku, které nabízejí práci zdarma. Navíc vám tam lidé mohou nasdílet zkušenosti, rady a pomoct s ubytováním.

Jak byste popsala vaši zkušenost z USA?

Do USA, konkrétně do města Ocean City v Marylandu, jsem letěla loni v létě. Pracovala jsem v obchodě Candy Kitchen, což je obchod se sladkostmi. Byla to skvělá zkušenost, protože moji kolegové byli studenti z celého světa a navázala jsem s nimi skvělé vztahy.

Na co nejraději vzpomínáte?

To je těžká otázka. Celé léto se mi velmi líbilo, ale bylo to náročné. Skoro každý měl v Ocean City dvě práce, protože tam bylo vše dražší. Takže jsem i já měla jednu práci na plný úvazek a k tomu ještě další na poloviční. Nejraději však vzpomínám na cestování. Když jsme měli volno, tak jsme jednou za dva týdny jezdili na výlety.

V čem jsou podle vás Spojené státy specifické?

Pro každého je Amerika výjimečná něčím jiným. Někdo má rád přírodu, a tak jej uchvátí národní parky a rezervace. Já jsem se těšila až navštívím všechna místa, která znám z filmů a seriálů. Nejvíce se mi líbilo v New Yorku, který měl neuvěřitelnou atmosféru, obzvlášť Times Square.

Měla jste jako studentka nějaké výhody?

Studentskou slevu jsem využila nejspíš jen na nějaké muzeum nebo vstup, jinak mi k ničemu nebyla.

Do Anglie jste jela na vlastní pěst. Měla jste už předem domluvenou práci?

Ano. Práci jsem sehnala asi dva měsíce předem, když jsem byla navštívit svoji kamarádku, která v Anglii pracovala a moc si to chválila. Šla jsem se zeptat do jedné restaurace, jestli neshání výpomoc na podzim. Vzala jsem si kontakt a koncem léta jsme vše začali domlouvat. Na podzim jsem do Londýna odletěla.

Jak dlouho jste v Anglii byla?

Sama jsem byla v Anglii skoro půl roku, pak jsem se vrátila do Česka udělat přijímačky na vysokou školu, a po necelých třech měsících jsem odletěla zase zpět. Byla jsem tam dokud jsem nenastoupila na vysokou. Letos o prázdninách plánuji odjet pracovat na Maltu.

Když byste měla srovnat svou zkušenost z USA a Anglie, kam je lepší za prací vyjet?

USA ze začátku vlezou více do peněz, ale záleží i na práci, kterou seženete. Kdybych na plný úvazek dělala třeba číšnici v dobré restauraci, mohla jsem mít denně okolo 2000 na dýškách. Když někdo letí v půlce května, tak si takovou práci může sehnat. S USA souvisí více starostí, ale také zážitků. Obecně si ale myslím, že více peněz člověk vydělá v Anglii.

Co byste poradila člověku, který by se chtěl vydat za prací do zahraničí?

Aby se nebál to vyzkoušet. Nejhorší mi přijde jet poprvé někam úplně sama, ale když člověk udělá první krok, stojí to za to. Pak už ví, do čeho jde a spíš se víc těší na poznávání nového prostředí, nových lidí a získávání nových zážitků. Konkrétně v Anglii se o Češích říká, že jsou pracovití, na rozdíl od Angličanů.

Klíčová slova: cestování, práce v zahraničí, USA, Anglie, agentura

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.