26.03.2020 11:45


Školy zavádějí online výuku. Jsme spolu ve třídě, i když virtuální

Autor: Vlasta Macháčová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Učitelé ze Základní školy Slatinice už čtrnáct dní vzdělávají žáky na dálku. Místo nekonečných úkolů zkouší videohovory.

Počítač jako největší pomocník žáků i učitelů.

Slatinice - Když se před dvěma týdny vláda rozhodla, že až do odvolání uzavře všechny české školy, tisíce žáků a učitelů přemýšlely, co bude dál. Že je čeká online výuka, tak nějak všichni tušili. Jak ji ale uchopit, na to nikdo návod neměl. Na základní školu ve Slatinicích dochází denně přibližně sto padesát žáků, vzdělává je bezmála dvacet pedagogů. Místo nejsnazšího způsobu online vzdělávání, kdy děti dostávají úkoly e-mailem, se slatiničtí učitelé pustili do videohovorů, během kterých žákům látku vysvětlují. Jak přesně taková výuka probíhá, popsala pro Stisk Martina Dvořáková, učitelka třetí třídy. 

„Dvakrát týdně se s žáky potkáváme prostřednictvím nástroje Microsoft Teams. Pošlu rodičům odkaz, přes který děti přihlásí do naší improvizované třídy,“ vysvětlila. Díky této platformě se navzájem vidí, slyší a mohou komunikovat. Žáci tak během karantény neztratí kontakt se svou sociální skupinou, což je podle Dvořákové mnohdy ještě důležitější než probrané učivo. „Povídáme si, co dělají, ukazujeme si, jaké mají roušky. Vysvětlujeme novou látku, procvičujeme tu naučenou nebo si kontrolujeme pracovní listy. Jsme spolu ve třídě, i když virtuální,“ popsala Dvořáková. Důležité podle ní je, aby výuka zůstala interaktivní. 

Aktuálně se svými třeťáky probírá vyjmenovaná slova. Snaží se děti co nejvíce zapojit, pracují s kartičkami. „Žáci mají vyrobené lístečky s i, í, y, ý. Já říkám věty a oni zvedají kartičky, které i, y tam použijí. Jeden z nich to pak ostatním zdůvodní,“ řekla. Nové učivo vysvětluje žákům na prezentacích, které sama vytvoří a následně dětem nasdílí. 

Online práci žáků hodnotí pedagožka pochvalou, vypracované pracovní listy pouze splněno, nebo nesplněno. Známky děti nedostávají. „Na společné videohovory se třeťáci pokaždé velice těší. Vidí a slyší své spolužáky, svou paní učitelku,“ uvedla Dvořáková. Tento způsob výuky stojí učitele mnohem víc práce a času, zejména kvůli chybějícím zkušenostem s technikou. Ona sama jej ale hodnotí pozitivně. „Ráda se učím nové věci, celá tato situace navíc posune naše školství v oblasti digitalizace, o které se tak dlouho mluví. Je skvělé, že máme možnost učit i v karanténě, byla by škoda ji nevyužít. Teď jsme žáci i my učitelé, a máme se hodně co učit,“ uzavírá. 

Podobně jako Dvořáková učí i zbytek pedagogického sboru slatinické školy. Ředitelka Iva Tomášková si jejich práci pochvaluje. „Alespoň jednou týdně se všichni spojíme na videohovoru, kde probíráme nové fungování výuky. Učitelé spolupracují, snaží se s nastalou situací vyrovnat, co nejlépe to jde,“ myslí si. Podle jejích slov je teď nejdůležitější sjednotit výuku tak, aby žáci veškeré potřebné zdroje našli na jediné platformě. „To se nám daří na prvním stupni, kde třídu učí jediný vyučující, horší už je to na druhém, kde se jich v jedné třídě denně vystřídá několik,“ řekla Tomášková. Na nedostatcích ale slatiničtí pedagogové společně pracují a věří, že už brzy dojde ke sjednocení i druhého stupně.  

Snahu učitelů oceňují i jejich žáci. „Dělají, co můžou. Videohovory jsou super, dostáváme takové množství úkolů, které zvládneme splnit,“ tvrdí žákyně osmé třídy Kateřina Pauzrová. Jako další výhody domácí výuky vidí studenti to, že nemusí brzo vstávat nebo že mají na splnění úkolů více času než obvykle. Na druhou stranu jim mnohdy chybí okamžitá zpětná vazba nebo prostředí, ve kterém by byli schopni se soustředit. Z rozhodnutí vlády je škola zavřená až do odvolání. Podle dosavadních informací žáci do lavic neusednou dřív než v druhé polovině května.  

Klíčová slova: koronavirus, pandemie, uzavření škol, vláda, epidemie, online výuka, domácí vzdělávání, videohovory, škola

Fotogalerie

  • VID_20200324_100648(0).mp4
    Popis: Tak teď probíhá výuka přírodopisu na Základní škole Slatinice.
    Autor: Vlasta Macháčová

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.