19.10.2020 21:18


Školní lavice vystřídaly obrazovky počítačů. Výuka na českých školách je opět online

Autor: Eliška Pavlasová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Místo za katedry ve školách usedají učitelé každé ráno před obrazovky svých počítačů. Kontaktní výuku nahradil online režim. Na základě vládních opatření jsou všechny české školy, kromě mateřských, od středy uzavřené.

Ilustrační fotografie, autor: Eliška PavlasováBrno - Vzdělávání na dálku vzbuzuje mezi brněnskými učiteli rozporuplné pocity. „Online výuka je super věc, děti se naučí být pilnější a dochvilnější. Pro to, aby fungovala efektivně, je ale potřeba řádného proškolení všech pedagogů. K tomu nedošlo. Zároveň nám hrozně chybí osobní kontakt,“ řekl učitel základní školy Blažkova David Svoboda.

Na některých školách je ale bezkontaktní výuka velkým omezením a pedagogy stojí mnoho úsilí. „U nás na škole online hodiny nemáme. Zadáváme žákům úkoly přes informační systém a následně je kontrolujeme. Prokousávat se každým úkolem je časově náročné,“ konstatovala učitelka základní školy Herčíkova Karin Horáková. Limitů distančního vzdělání si je vědom i ministr školství Robert Plaga. Ten ale věří, že pokud se tato forma výuky bude dodržovat, budou se školy moci vrátit k běžnému režimu co nejdříve.

„Já to vidím pozitivně. Zcela jednoznačně to pomáhá osamostatnění žáků, ti moji jsou navíc velmi zodpovědní a svědomití. Vzájemným přístupem si výuku zpříjemňujeme,“ sdělila učitelka Moravského gymnázia Klára Englišová. K tomu dodala, že se pedagogové tamního gymnázia na možnost bezkontaktního vzdělávání připravovali už od začátku školního roku, protože přepokládali, že k uzavření škol dojde.

Podle premiéra Andreje Babiše potrvá distanční výuka na prvním stupni základních škol pouze do konce nouzového stavu. „Víme, že tyto školy otevřeme 2. listopadu,“ uvedl Babiš.

Jak vnímají distanční výuku rodiče žáků základních škol se dočtete zde.

Klíčová slova: distanční výuka, vzdělávání, učitelé, škola, opatření, koronavirus

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.