14.11.2017 14:22


Skejťáci v Čelákovicích nemají už šest let kde jezdit

Autor: Zuzana Kašparová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Mládež se skateboardy, koloběžkami a koly v Čelákovicích jezdí po ulicích či po parkovištích před supermarkety. Žádný skatepark ve městě není už od roku 2011. Radní již několik let hledají vhodné místo, kam ho umístit. Postavit skatepark na městském sportovišti Spartak zástupci tamní tělovýchovné jednotky odmítli. Proto radní momentálne jednají o využití soukromého pozemku. 

Čelákovice - Ve dvanáctitisícovém městě na východ od Prahy nemají od roku 2011 skateboardisty svůj oficiální prostor na ježdění. Kromě ulic tak využívají i vyprázdněné parkoviště. „Nevíme, kde jezdit. Když jezdíme po městě, tak lidem vadí, že děláme hluk,“ řekl Josef Číla z Čelákovic, který jezdí na koloběžce. Podle starosty města Josefa Pátka (ODS) radní nově našli náhradní umístění pro skatepark. „Bude záležet, jestli jej soukromý vlastník městu prodá. Konkrétní jméno říct nechci, aby majitel nemusel čelit tlaku veřejnosti,“ sdělil Pátek.

Pracovní skupina, kterou tvořili zástupci Čelákovic společně s několika zájemci vznikla již před dvěma lety. Tři měsíce plánovali, jak by měl nový skatepark vypadat a co by v něm mělo být. „Nejtěžší bylo najít vhodnou lokalitu, kde skatepark postavit. Místo musí být přístupné a patřit městu. Zároveň jsme museli počítat s tím, že skateboardisti dělají hluk, a tak není dobré, aby v bezprostřední blízkosti bydleli lidé,“ sdělil Daniel Šimek, který byl v pracovní skupině zabývající se skateparkem.

Čelákovičtí radní získali v roce 2015 od Ministerstva pro místní rozvoj více než dvou milionovou dotaci na vybudování skateparku v prostorách městského stadionu Spartak. „Skatepark v areálu městského stadionu nestojí a dotaci jsme museli vrátit, jelikož zástupci tělovýchovné jednoty Spartak (TJ Spartak) nesouhlasili, a tak stavbu zablokovali. Od roku 2015 tak hledáme vhodné místo,“ sdělil Pátek. „Skatepark k organizovanému sportu nepatří, skupiny mladých by se vzájemně rušily,“ reagoval předseda TJ Spartak Jaroslav Ryneš.

V Čelákovicích stál do roku 2011 provizorně postavený skatepark na místě dnešního nohejbalového kurtu. „Dělali jsme tam skate závody, kterých se účastnili i pražští jezdci. Byli jsme silná komunita. Pouštěli jsme rap z kazeťáku a b-boys (muži tancující akrobatický druh tance na hiphopovou hudbu - pozn. red.) tančili na lině. Dnes už mladí v Čelákovicích nemají na koho navázat. Souvisí s tím i absence skateparku, kde by se mohli scházet a komunitu pěstovat,“ sdělil jeden z místních Milan Borecký, který do skateparku dříve pravidelně chodil. 

Klíčová slova: Čelákovice, skatepark, mládež

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.