24.03.2014 11:15


Skauti spálili Moranu a přivítali, byť deštivé, jaro

Autor: Gabrielová Andrea | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Staroslovanským zvykem vynášení Morany včera odemkli skauti z Modré jaro a definitivně se rozloučili s nadvládou zimy. V Archeoskanzenu tak zahájili letošní sezonu. Při příležitosti otevírání bran skanzenu bylo také zpřístupněno další slovanské stavení, v jehož dobově vybavených prostorech se nachází nová expozice písemnictví a ikon.   

Modrá – Ve znamení deště, stejně důležitého jako příznačného pro konec zimy, přivítali skauti v Archeoskanzenu Modrá na Uherskohradišťsku jaro. Odpoledne otevřeli pásmem, v němž předvedli lidové zvyky od fašanku po Velikonoce. Hlavním bodem programu bylo pálení a následné utopení Morany, slovanské bohyně smrti. Figura ze slámy, oblečená v ženských šatech znázorňující již končící vládu zimy, hrála ústřední roli.  

U jezera za dětského zpěvu, veselých básniček a průpovídek oblékly dívky slaměnou postavu do šatů a ozdobily ji stuhami. Aby byla zima a smrt vyhnána, musí být Morana poslána zpět do své říše v podsvětí. Stejně jako před staletími Slované tak skauti zapálili slaměnou pannu a vhodili její ještě hořící tělo do vody. Na přivítání blížícího se jara děti předaly návštěvníkům rozkvetené větvičky zlatého deště.
Foto: Vynášení Morany v podání skautů z Modré. Autor: Andrea Gabrielová

Třímajíce v rukou předzvěsti jara se příchozí vydali do areálu skanzenu na pokračování programu. Jeho další část se odehrávala v nově otevřené budově s názvem Velkomoravské centrum křesťanství a vzdělanosti. Stavení představuje staroslovanskou třídu tak, jak podle historiků mohl vypadat prostor, v němž Cyril a Metoděj učili kněze písmu.

Uvnitř archeolog Luděk Galuška zahájil tematickou výstavu Počátky písemnictví na Moravě – 1150 let od příchodu Cyrila a Metoděje. Součástí expozice jsou i cely kněží a především výstava kopií ikon. „Ikony, které tu máme, pocházejí ještě z prvního milénia, jsou velmi staré. Jedna je dokonce z šestého století ze Sinajského monastýru svaté Kateřiny,“ okomentoval složení exhibice pravoslavný kněz Kliment Petr Koutný, který po krátkém úvodním slovu novou stavbu vysvětil. „Na ikonách jsou znázorněny události z evangelií nebo světci, každý je tam také písemně uveden. Na ikoně musí být napsáno, co je na ní zobrazeno,“ vysvětlil Koutný při zpřístupnění výstavy.     

Skanzen vyháněním zimy zahájil svou již desátou sezonu a pro návštěvníky chystá několik akcí v průběhu celého roku. „Letos v červnu to bude deset let od otevření Archeoskanzenu, na oslavu výročí se bude pořádat několik akcí,“ uvedl Miroslav Kovářík, starosta obce Modrá, která zaštiťuje veškeré aktivity skanzenu. „Ta hlavní bude s Hradišťanem v termínu, kdy jsme skanzen slavnostně otevřeli, tedy v červnu,“ dodal k programu jubilejního ročníku Kovařík.   

Klíčová slova: Morana, jaro, slovanský zvyk, archeoskanzen

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.