25.04.2018 21:14


Skauti a skautky oslavili svátek svatého Jiří celodenním nošením kroje

Autor: Dagmar Matulíková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Zvýšený počet lidí ve skautském kroji, tričku nebo jen s hnědým šátkem kolem krku mohla veřejnost zaznamenat v úterý 24. dubna. Jako každý rok skauti a skautky po celé České republice slavili svátek svatého Jiří. Skautský den připadá právě na toto datum, protože svatý Jiří je patronem skautů a skautek po celém světě.

Vodní skauti mají kroj modrý, suchozemští barvy písku. FOTO: Dagmar Matulíková

Brno – Jeden ze dvou velkých mezinárodních svátků oslavili včera skauti a skautky po celé České republice, ale i v zahraničí. Svatý Jiří je patronem skautů, protože svým rytířstvím ztělesňuje ideály, které jsou do skautského zákona i slibu vložené. To je například boj dobra se zlem a uctívání hodnot, jako je čestnost, statečnost nebo skromnost. A právě díky tomuto patronství slaví členové skautského hnutí svůj den. Nejvýraznějším způsobem je celodenní nošení kroje či šátku. Tím méně viditelným je dělání dobrých skutků. K oslavě se přidal i Pavel Mačák ze skautského střediska v Pozlovicích. Ten od rána až do večera skautský šátek z krku nesundal.

Když se Mačák rozhodoval, jestli do školy vyrazit ve skautském kroji nebo jen se šátkem, hlavní roli hrálo počasí. „Předpověď hlásila přes dvacet stupňů. Proto jsem zvolil naše oddílové tričko a šátek,“ řekl Mačák. Našla se však spousta lidí, které teplé počasí od obléknutí kroje s dlouhým rukávem neodradilo. „Já jsem letos strávil v kroji celý den poprvé,“ zavzpomínal vodní skaut Jakub Axman. Vodní skauti mají kroj modrý, suchozemští v pískové barvě.

Přestože se skauti řídí příkazem udělat alespoň jeden dobrý skutek denně, ve svátek je toto poselství ještě výraznější. Střediska pořádají dobročinné akce, jinde členové dělají dobré skutky sami od sebe. Pavel Mačák včera pomáhal člověku s handicapem s pohybem po městě. „Rád pomůžu i v jiný den, ale dnes jsem to cítil jako povinnost,“ uvedl. V některých městech, jako třeba v Brně, pořádají skauti také mši.

Další velký skautský svátek se slaví 22. února. Je to den narození Roberta a Olave Baden-Powellových, kteří založili světový skauting. V současnosti má toto hnutí přes 50 milionů členů po celém světě.

Více informací o ideálech skautského hnutí je možné dozvědět se v rozhovoru s Ivetou Zieglovou, zpravodajkou skautu brněnského okresu.

Klíčová slova: skaut, skautský kroj, svatý Jiří

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.