08.04.2020 09:45


Situace v Íránu je úplně jiná, manžel se odtud stihl vrátit posledním letadlem, říká Hana Jamshidigoldori

Autor: Petra Šebková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Manžel Hany Jamshidigoldori z Velkého Meziříčí odjel na začátku února navštívit svou rodinu do Íránu. Když se kvůli zhoršující se pandemii koronaviru rozhodl vrátit, znamenalo to pro Hanu i celou rodinu hodně komplikací. Pořád je ale podle ní a manželova vyprávění situace u nás lepší než v Íránu.

Autor: Gustavo Fring, Pexels.com

Hanin manžel Shidi do Íránu odjížděl prvního února, vracel se po měsíci. Má dvě teorie, proč se Írán stal po Číně další zemí, kde se začal virus masově šířit. Írán s Čínou hodně obchoduje, mohl se tam dostat přes obchodníky. Druhá možnost je, že to roznesli duchovní. Nákaza vypukla ve městě Komu, kde je hodně duchovních, kteří jsou bohatí a cestují, často právě do Číny," říká Hana.

Život v Íránu na rozdíl od ostatních zemí není nijak zvlášť narušený. Obchody jsou otevřené, není omezeno vycházení. Hranice ale zavřené jsou, Hanin manžel se stihl do Česka vrátit posledním letadlem. Jediné doporučení íránské vlády je, aby se lidé neshromažďovali a myli si ruce,” vypráví Hana. Ale s tím může být problém, protože tam není k mání dezinfekce, lékárníci si všechno schovávají pro svoje rodiny."

Jediný moment, kdy opatření kvůli koronaviru narušila běžný chod života, byla oslava perského nového roku, která připadá na druhou polovinu března. Je to jejich největší svátek. Na deset dní si berou volno, všichni jsou venku a scházejí se na pikniky. Tentorkát zůstali všichni na vyzvání vlády doma,” popisuje Hana. 

Lidé v Íránu neznají přesné počty nakažených či mrtvých. Režim pouze využívá virus k propagandě. Říkají, že za to můžou Američané, to je u nich běžné. Kdykoliv se něco nedaří, svalí vinu na Ameriku,” dodává Hana. 

Podle Hanina manžela Shidiho nemá vláda ambice situaci řešit. Pro politiky v Íránu nemá lidský život žádnou hodnotu, je jim jedno, kolik lidí zemře. Zemi řídí pár lidí, co si nahrabali bohatství a o ostatní lidi se ve skutečnosti nezajímají,” tlumočí manželovy postřehy Hana. 

Frustrace z této situace dopadá hlavně na mladé lidi, většina jich je v Íranu nezaměstnaná. Nezaměstnanost se týká i vysokoškolsky vzdělaných, což je pro mladé Íránce demotivující. Manžel svému synovci radil, ať venku nosí roušku, aby se nenakazil. On řekl, že je mu to jedno, že stejně nemá žádné vyhlídky, žádný důvod přežít,” zakončuje pochmurně vyprávění o situaci v Íránu Hana. 

Překvapila ji nevybavenost záchranářů a nedostupnost hygienických linek

Shidi měl původně v rodné zemi zůstat ještě několik měsíců, jeho žena Hana měla jet v květnu za ním. Když se ale začala situace v Íránu zhoršovat, rozhodl se na počátku března raději vrátit do Česka. 

Hned jak se Hana dozvěděla, kdy její manžel přijede, začala obvolávat místní hygienické stanice, které měly být dostupné neustále. Na internetu jsem si našla dvě čísla, na obě jsem volala asi čtyřicetkrát. Pak už jsem si i nastavila budík na čtyři ráno, abych měla větší šanci, že mi to zvednou, ale stejně jsem skončila jen na přeplněném záznamníku,” vzpomíná naštvaně Hana. 

Když se konečně dovolala, vysvětlila jim Hana manželův plán doletět z Íránu přes Vídeň a pak pokračovat autobusem do Brna. To se jim na té hygieně nelíbilo, chtěli, aby pro něj někdo přijel až do té Vídně. Já jsem si až do Vídně jet netrfoula a nikdo jiný by něco takového pro mě neudělal, protože by pak taky musel být v karanténě,” vysvětluje první komplikace Hana. 

Protože jí na hygieně ani nikde jinde nenabídli lepší řešení, museli se držet původního plánu a manžela nakonec vyzvedla u autobusu v Brně.  Celou cestu z Íranu skoro nic nejedl, nepil, na letišti se ničeho nedotýkal, měl na sobě roušku i rukavice,” popisuje Hana. 

Z přístupu hygieny byla Hana velmi zklamaná, neměla dostatečné informace, jak se chovat, až manžel dorazí. Rozhodli jsme se postupovat, jako by nakažený byl. Když jsem ho přijela vyzvednout do Brna, dala jsem na něj takovou igelitovou pláštěnku, stáli jsme daleko od sebe. Všichni se na nás dívali trochu jako na pitomce,” vypráví Hana.

Když dojeli domů, nechal všechny zavazadla v garáži a raději je následující dva týdny ani nevybalili. Všechno jeho oblečení Hana vyprala a vydezinfikovala, stejně jako všechny místa, kudy domem prošel. Dům připravila na jeho příjezd tak, aby se následující dva týdny vůbec nemuseli potkávat. Naštěstí máme docela velký dům, mohl mít i vlastní koupelnu. Nevím, jak to dělají lidé v bytě, ti se musí zákonitě nakazit,” přemýšlí Hana. Oddělila jsem pro něj jeho prostor v obýváku, nosila jsem mu tam před dveře jídlo. Než mi nádobí předal, vydezinfikoval ho,” popisuje. 

Překvapilo ji, že hygienici netrvali na tom, aby byla v karanténě také. Protestovala, že přece také může být nakažená. Ptala jsem se, jestli tedy není riziko, že nakazím i další lidi. Řekli mi, že když nemám příznaky, je to v pořádku. Raději jsem v karanténě zůstala, pak byl ale zase problém s tím, že mi nechtěli dát potvrzení pro zaměstnavatele,” stěžuje si na problémovou komunikaci Hana. 

Po manželově příjezdu bylo potřeba odebrat mu vzorek k testování. Na výsledky testů čekali dlouho. Každý den po odebrání vzorku jsem tam bez úspěchu volala. Až po týdnu nám sdělili, že výsledek je negativní,” popisuje Hana. 

Těsně před koncem karantény se Hanině manželovi udělalo špatně, začala ho bolet záda a na krátko omdlel. Zavolala záchranku, kterou informovala o tom, že jsou v karanténě. Také jsem volala na hygienu kvůli tomu, jak dopadl ten druhý test, chtěla jsem to vědět kvůli záchranářům, aby byli v klidu, ale stejně mi to tam nebyli schopni říct,” podivuje se Hana.

Zaskočená byla i tím, jak nedostatečně byli záchranáři vybavení ochrannými pomůckami.  Když přijeli z hygieny, byli jen na odebrání stěru oblečení jako kosmonauti. Naproti tomu záchranář, který byl při vyšetření s manželem v opravdu blízkém kontaktu, měl jen takovou provizorní žlutou pláštěnku, roušku a rukavice, “ popisuje Hana. 

Karanténa jim skončila před dvěma týdny. Tendence k přísné hygieně Haně i celé rodině už zůstala. Pořád všechno dezinfikujeme, včetně poštovních zásilek,” vypráví Hana. Mrzí mě chování lidí, kteří berou pravidla na lehkou váhu. Máme být rádi, že jsme nemoc zachytili včas a  na rozdíl od Íránu jsme přijali bezpečnostní opatření."

Klíčová slova: koronavirus, karanténa, Írán

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.