06.03.2015 22:57


Situace se může změnit každým dnem, říká politolog ke konfliktu na Ukrajině

Autor: Krajčírovičová Barbora | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Do přednáškového sálu pro dvě stovky lidí se ve středu vtěsnalo na tři sta posluchačů. Mnozí seděli na schodech či postávali u stěn. Na Fakultě sociálních studií mluvil Jan Holzer z katedry politologie o ukrajinsko-ruského konfliktu jako střetu dvou ideologií.

Brno – Politický režim obou aktérů je podle Jana Holzera klíčovým bodem celého ukrajinsko-ruského konfliktu. Předurčuje chovaní obou účastníku. Politolog to řekl na středeční přednášce na Fakultě sociálních studií. Zdůraznil, že je důležité pochopit témata ruských, ukrajinských a západních politických elit. Významným momentem byl podle Holzera listopad 2013 a nepodepsání asociační dohody s EU Ukrajinou.

Profesor Holzer udržel pozornost posluchačů. Foto: Barbora Krajčírovičová

Profesor politologie poukázal taktéž na nezpochybnitelnou iniciativu Ruska v celém konfliktu. 

Proč Rusko atakovalo sousední stát? To je jedna z hlavních otázek, které se v souvislosti s konfliktem nabízejí a na které se Holzer snažil odpovědět. „Autoritativní mentalita Ruska se skládá z propojení tradic carského Ruska a jeho sovětské minulosti. To má vliv na formovaní současné politické obce,“ uvedl Holzer.

Holzer dále vysvětloval, že ukrajinský konflikt přímo souvisí s rozpadem Sovětského svazu a - alespoň podle prezidenta Vladimíra Putina - zbytečným oddělením zemí od Ruské federace. Putin tak argumentuje, že Rusko pokračuje v budovaní své státnosti a obhajobě všech Rusů mimo hranice Ruské federace.

Problém Ukrajiny tkví podle Holzera v absenci dokončení projektu ukrajinské státnosti, který by byl akceptovaný většinovou častí ukrajinské populace. Aktéři při formovaní ukrajinské státnosti byly i Evropská unie a Rusko. Tím vznikli tři různi hráči s rozdílnými ambicemi.

„Přednáška byla zajímavá díky aktuálnosti tématu a o poutavost se postaral energický projev profesora Holzera i řada jeho vtipných poznámek. Čekala jsem, že se bude více věnovat konkrétním událostem, nejen politické analýze zúčastněných zemí,“ okomentovala přednášku studentka práv a politologie na Masarykově univerzitě Karolína Přibylová. Studentka evropských studií a mezinárodních vztahů Adriana Ilavská taktéž ocenila zajímavý projev Holzera. 

„V politice není nic definitivní a všechno je potřebné neustále zpochybňovat,“ poznamenal na konci přednášky profesor Jan Holzer. Není podle něho správné domnívat se, že když jsme v demokracií, už se nic nemůže stát, protože věci se můžou měnit každým dnem.

Klíčová slova: katedra politologie, přednáška, ukrajinsko-ruský konflikt

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.