26.03.2020 12:06


Síť dobrovolníků bojuje proti dezinformacím spojených s koronavirem

Autor: Zuzana Zavadilová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Internetem se rozsáhle šíří dezinformace, hoaxy i konspirační teorie využívající epidemie koronaviru. Ve spolupráci s iniciativou Covid19cz se dala dohromady skupina dobrovolníků, která obsah na webu i sociálních sítích analyzuje.

Česko – Koronavirus uměle vytvořili vědci v laboratořích. Ibalgin může zhoršit průběh koronaviru. Spojené státy využívají epidemii koronaviru v Evropě k přesunu vojáků a vojenských materiálů. To jsou jen vybrané případy hoaxů a konspiračních teorií, které dezinformátoři v době pandemie šíří po internetu. Proti těmto fake news nyní bojuje díky iniciativě Covid19cz síť dobrovolníků, která příspěvky na internetu zkoumá.

„Ozvali se nám experti z Dataweps a poskytli nám svůj analytický nástroj. Složili jsme dohromady skupinu dobrovolníků, která obsah projíždí a třídí,“ vysvětlil fungování projektu Vojtěch Bruk z organizace Zvol si info, podle nějž se objevila potřeba systematičtěji pracovat s fake news a informacemi šířícími paniku.  

Do projektu se zapojili mimo jiné lidé z Člověka v tísni, Zvol si info, Fakescape, ale také dobrovolníci z Fakulty sociálních studií a Katedry informačních studií a knihovnictví Filozofické fakulty Masarykovy univerzity v Brně. Skupina buduje databázi závadného obsahu a snaží se informace ověřovat. Tyto výstupy pak bude předávat novinářům a expertům, kteří s nimi mohou pracovat dál, šířit ověřené informace a naopak vyvracet nepravdivé.  

„U šíření závadného obsahu pozorujeme stejné kanály, které se používají již několik let,“ vysvětlil Bruk. „Co je však trochu novinka, jsou hlasové zprávy. U těch je složitější dohledat tvůrce a šíří se jako lavina skrze více kanálů a sociální sítě,“ dodal.

To potvrdil i student Filip Bařinka, který sdílel hlasovou zprávu, ve které žena tvrdila, že nastane zákaz vycházení ven a řád v ulicích bude kontrolovat armáda. „Měl jsem potřebu tu informaci poslat dál. Znělo mi to důvěryhodně, protože to říkal lidský hlas,“ vysvětlil Bařinka, jemuž zpráva přišla od jeho sestry.

Na vlnu šíření dezinformací spojených s koronavirem upozornila i eurokomisařka Věra Jourová, která se na začátku měsíce setkala se zástupci firem Google, Facebook a Twitter. „Vítám jejich snahu o propagaci důvěryhodných zdrojů a řešení škodlivého obsahu tak, aby se dezinformace nestaly větší hrozbou než virus samotný,“ uvedla na svém twitterovém účtu.

Facebook spolupracuje s experty ze Světové zdravotnické organizace i Centra pro kontrolu a prevenci nemocí, kteří jim pomáhají určovat a následně odstraňovat škodlivý obsah. Minulý týden také spoluzakladatel Facebooku Mark Zuckerberg oznámil vytvoření informačního centra, na kterém lidé mohou najít aktuální informace z důvěryhodných zdravotnických zdrojů. 

Podle Bruka by však měly sociální sítě věnovat větší pozornost nahlašovaným příspěvkům související s koronavirem. „Určitě by mohli být důslednější v mazání a ověřování závadného obsahu. Více by měli upřednostňovat ověřený a kvalitní obsah z oficiálních zdrojů,“ vysvětlil Bruk.

Klíčová slova: koronavirus, dezinformace, fake news, Zvol si info, Fakescape, Covid-19,

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.