13.05.2018 15:09


Sinice se v Luhačovické přehradě zatím nevyskytují

Autor: Dagmar Matulíková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

S větším teplem lidé hledají místa, kde by se mohli zchladit. Ale s teplejším počasím vzniká ve vodních nádržích také stále více sinic. Výjimkou není ani Luhačovická přehrada na Zlínsku, kde zaměstnanci Krajské hygienické stanice dokonce vyhlásili pro loňskou sezónu zákaz koupání. Sinice totiž způsobují různé zdravotní problémy, jako jsou vyrážky, rýma nebo záněty spojivek. Letos je situace zatím nejasná.

O jarní rybářské závody je zájem. FOTO: Dagmar Matulíková

Luhačovice – Díky blížící se letní sezóně roste zájem o bazény a koupaliště, ale také o přírodní vodní nádrže. Ale voda bez chemického udržování může někdy způsobit víc škod než požitku z relaxace. Na vině jsou sinice, které po přemnožení vytváří na vodní hladině takzvaný vodní květ. Tento problém se týká především sladkovodních nádrží, ve kterých se v nadměrném množství vyskytuje fosfor. Výjimkou není ani vodní nádrž Luhačovice na Zlínsku, kde byl stav sinic v loňské sezóně kritický.

Se začátkem léta bývá situace se sinicemi lepší, hlavně díky častým dešťům, které ovlivňují, kolik vody přehradou protéká. Množství sinic pak přibývá s horkem a suchem, proto bývá stav přírodních vod v srpnu nejhorší. Ale letošní nadprůměrně teplý duben a květen množení sinic nahrál. „V letošním roce se začne kvalita vody měřit až 28. května,“ informovala Bronislava Coufalíková z úřadu městyse Pozlovice, pod který luhačovická přehrada katastrálně spadá. Současnou situaci si ale ověřila redaktorka Stisku. Přestože přítomnost sinic prozatím není na první pohled vidět, průkazné budou až výsledky, které předloží zaměstnanci Krajské hygienické stanice Zlínského kraje.

Kromě horkého počasí ovlivňuje stav vody více faktorů. Patří mezi ně také množství fosforu, který sinice i řasy ke svému růstu potřebují. Fosfor se do vody dostane s hnojivem nebo vypouštěním odpadních vod, protože se nachází hlavně v pracích prášcích. Nadměrné vypouštění živin do vody způsobuje přemnožení sinic, kvůli čemu vzniká takzvaný vodní květ. Přestože sinice způsobují zdravotní problémy, jako jsou vyrážky, rýma, bolesti hlavy, v horších případech i zvracení nebo záněty spojivek, rybářům nevadí. Od soboty do neděle se uskutečnily na luhačovické přehradě 66. rybářské závody.

„Závodu se může zúčastnit kdokoliv, kdo má vyřízený rybářský lístek a koupí si povolenku. Ta stojí sedm set korun,“ informoval jeden z rozhodčích závodu Zdeněk Valerián. Rybáři chytají své úlovky na kukuřici, která je různě ochucená. Může být například s chutí česneku, višně nebo meruňky. „Taky se dává do krmítka kukuřičný šrot, který má za úkol ryby přilákat,“ vysvětloval Valerián. Ale že by se rybáři celoročním přikrmováním ryb podíleli na množení sinic, razantně odmítá. „Rybaření nemá na vznik sinic vliv. To spíše fosfor, což jsou de facto odpadní vody,“ konstatoval.

Klíčová slova: Luhačovická přehrada, sinice, rybaření, rybářské závody

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.