21.05.2019 15:12


Shakespearovské slavnosti chystají čtyři premiéry, mezi nimi i Zimní pohádku s Martinem Hofmannem v hlavní roli

Autor: Vojtěch Kočárník | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura

Pořadatelé Letních shakespearovských slavností letos uvedou čtyři premiéry. Tradiční festival zahájí 25. června v Letní míčovně Pražského hradu méně známá Zimní pohádka. V hlavní roli vystoupí Martin Hofmann a Veronika Arichteva. V programu nechybí ani nová inscenace hry Zkrocení zlé ženy či ve slovenštině nastudovaná tragédie Rómeo a Júlia. Profesionální soubor Prague Shakespeare Company uvede v originálním anglickém znění hru Othello. 

Na tiskové konferenci k letošnímu ročníku Shakespearovských slavností nechyběl překladatel Martin Hilský (třetí zleva), režiséři Pavel Khek (čtvrtý zleva) a Vojtěch Štěpánek (s mikrofonem) nebo herci Martin Hofmann (pátý zleva) a Veronika Arichteva (šestá zleva)

Praha – Děj Zimní pohádky zasadil Shakespeare na Sicílii a do Zemí Koruny české. Hra vypráví příběh o zničující žárlivosti, naději a zázracích. Zimní pohádka sice nepatří k nejznámějším hrám anglického dramatika, přesto je podle režiséra chystané inscenace Pavla Kheka aktuální. „Hra má obrovský detektivní potenciál. Do poslední chvíle není jisté, kde je pravda a co se přesně stalo. Právě složité hledání pravdy mi připadá jako velmi současné téma,“ řekl Khek.

Protagonistou příběhu je sicilský král Leontes, v jehož roli se vystřídají hvězdy populárního seriálu Most!, Martin Hofmann a Michal Isteník. „S režisérem jsme oba sportovně založení. Pavel je trochu hokejka, tak se to nesnažíme moc komplikovat,“ komentoval Hofmann spolupráci s režisérem. V dalších rolích se představí Veronika Arichteva, Saša Rašilov nebo Alena Mihulová. Hru v aktuálním provedení přeložil do češtiny Martin Hilský.

Inscenace hry Zkrocení zlé ženy pod vedením režiséra Vojtěcha Štěpánka bude mít premiéru v polovině července v Ostravě. „Ve Zkrocence zahrají herci ze všech ostravských divadel. Hru uvedeme i s úvodem, který se často škrtá,“ doplnil Štěpánek.

Umělecký ředitel pražského Švandova divadla Dodo Gombár představí bratislavskému publiku nově nastudovanou tragédii Rómeo a Júlie, a to v překladu Jozefa Kota.

Ani letos nebude chybět představení v anglickém originále v podání Prague Shakespeare Company. Jediný profesionální anglickojazyčný soubor v České republice letos uvede Othella, slavnou tragédii tematizující sexualitu, smyslné touhy a žárlivost. Hru doplní české titulky. Role Othella se zhostí Nari Blair-Mangat, známý například z filmové bondovky Spectre.

Na přání diváků vrátí pořadatelé do programu inscenaci hry Sen noci svatojánské.

Letošní ročník ukáže celkem třináct her ve 157 představeních. Festival začne v Praze, část programu bude také v Brně, Ostravě a Bratislavě. Poslední představení odehrají herci 6. září.

Klíčová slova: Letní shakespearovské slavnosti, Zimní pohádka, Divadelní festival, Martin Hofmann, Veronika Arichteva, Othello, Prague Shakespeare Company

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.