15.05.2018 17:12


Shakespeare se v létě opět vrátí na nádvoří Špilberku

Autor: Tereza Čaladi | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura

Letní shakespearovské slavnosti zahájí 17. července premiérová hra Dobrý konec všechno spraví, jejíž režisérem je Jan Antonín Pitinský.  Všechna představení se budou hrát na nádvoří hradu Špilberk, kam se diváci mohou dostat pomocí autobusu číslo 80, který je vyhrazený pro shakespearovské slavnosti. V letošním 19. ročníku se v Brně představí čtyři hry ve třinácti představeních. Mimo Brno se Letní shakespearovské slavnosti pravidelně konají i v Praze, Bratislavě a Ostravě.

Letní shakespearovské slavnosti

Brno - Příprava na Letní shakespearovské slavnosti je v plném proudu.  Na nádvoří hradu Špilberk budou probíhat od 17. července do 10. srpna. Organizátoři na letošní 19. ročník naplánovali čtyři představení: Mnoho povyku pro nic, Hamlet, Večer tříkrálový a představení Dobrý konec všechno spraví, které bude mít premiéru. Proto je tomuto představení věnována největší pozornost a nejvíce práce. Režii má starost Jan Antonín Pitinský. „Režisérovi jsme nechali naprosto volnou ruku. Nikdy předtím jsme společně s Janem Antonínem Pitinským nespolupracovali, ale na tomto představení jsme se dohodli už asi před rokem a půl,“ řekl pořadatel Letních shakespearovských slavností Michal Rychlý.

Hru Dobrý konec všechno spraví začali herci zkoušet asi před týdnem. „I pro mě samotnou bude představení takovou premiérou. Shakespeara jsem nikdy nehrála, naposledy jsem se s ním setkala u maturity,“ uvedla herečka Anna Fialová, která ztvárňuje hlavní postavu. „Mám strach z blankversu (verš s pěti stopami a deseti až jedenácti verši nedělenými do slok, charakteristický pro Williama Shakespeara - pozn. red.), u delšího monologu je pro mě náročné, abych text předala divákům tak, aby měl hlavu i patu, stačí změna intonace a sdělení má hned jiný význam. Postupně díky kolegům a panu Pitinskému zlepšuju vnímání textu, ale musím na tom ještě hodně pracovat,“ dodala.

V premiérové inscenaci bude možné vidět i další známé tváře jako Martina Dejdara, Ondřeje Pavelku nebo Martina Siničáka. „Já hraji Shakespeara již potřetí. Diváci se mohou těšit na vtip, politikum i obyčejné lidské vztahy,“ říká Siničák. Hra má dohromady 14 účinkujících. Dalo by se říci, že Dobrý konec všechno spraví nahradí hru Veselé paničky Windsorské, která byla v Brně součástí shakespearovských slavností devět let a dočkala se asi 30 repríz. „Příští rok se budu snažit o prosazení Veselých paniček Windsorských, aby společně s 20. ročníkem slavností byl hrán nejdéle reprízovaný titul,“ vysvětlil hlavní pořadatel brněnských Letních shakespearovských slavností Roman Valla. Obvykle se hry hrají kolem tří let.

V letošním ročníku došlo k redukci představení celkově. Letos je naplánováno 13 představení, v minulém ročníku jich bylo 19. „Snížení počtu představení je dáno naší organizací. Letos se nám nepodařilo najít pro představení v Brně více termínů a na čtyři hry je počet představení dostatečný. Na Špilberku máme vymezený stejný čas jako v minulých letech,“ řekl Valla.

I zástupci Špilberku si jeho propojení se slavnostmi chválí. „Letní shakespearovské slavnosti patří ke stálicím letních kulturních programů, které jsou na Špilberku od začátku června až do konce září. Mnoho našich návštěvníků si hrad Špilberk spojuje právě s Letními shakespearopvskými slavnostmi. Na představení sem jezdí i řada zájezdů,“ uvedl ředitel Muzea města Brna na Špilberku Pavel Ciprian.

Mimo Brno budou Letní shakespearovské slavnosti probíhat i v Praze, Bratislavě a Ostravě. Předprodej vstupenek byl zahájen již minulý týden. Diváci si mohou koupit vstupenky na stránce brno.shakespeare.cz nebo v síti Ticketportal. Nejlevnější vstupenky je možné sehnat od 350 korun, naopak nejdražší za 790 korun. První představení Dobrý konec všechno spraví zahájí Letní shakespearovské slavnosti v úterý 17. července. Pro snazší dopravu na hrad Špilberk bude pro festival vyhrazený autobus číslo 80.

Klíčová slova: Shakespear, letní shakespearovské slavnosti, 19. ročník, Špilberk, Dobrý konec všechno spraví, Jan Antonín Pitinský

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.