06.03.2020 17:42


Sexuální násilí i klimatická krize: Ženy na mistrovství ve slam poetry rozvířily Olomouc

Autor: Magda Duhonská | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura

Devítka nejlepších českých slamerek zaplnila olomoucký Jazz Tibet Club kritikou společnosti nebo lyrickou poezií při Femislamu. Před publikem bojovaly o titul mistryně české performované poezie. I díky básni sepsané ráno před přednesem zvítězila studentka vystupující pod pseudonymem Lumi.

Účastnice a výherkyně Femislamu

Olomouc – Fiktivní dopis čínského politického vězně vystřídalo rande v aplikaci Tinder a potom drsný popis historie Sudet. Různá pojetí žánru slam poetry z úst devíti soutěžících slamerek si ve středu mohli diváci poslechnout a ohodnotit v olomouckém Jazz Tibet Clubu.

Zatímco některé soutěžící vsadily na osobní příběhy, jiné kritizovaly patriarchát nebo ničení přírody. Dostalo se ale i na tradičnější poezii. Náhodně vybraná porota z publika pak mohla výstupy bodově ohodnotit a rozhodnout o mistryni České republiky ve slam poetry.

Během dvojkolového souboje získala nakonec nejvíce bodů Lumi. Olomoucká studentka, vlastním jménem Ludmila Sližová, tu se svými básněmi debutovala teprve před několika lety. Letos se ale k vlastnímu překvapení stala nejlepší českou slamerkou. „Druhou báseň, kterou jsem přednášela, jsem dopsala ráno,“ přiznala. Vítězství na femislamu pro ni hodně znamená. Kromě toho si cení zvláštní atmosféry, kterou tato čistě ženská soutěž má.

Divačce Natálii Rottrové se letošní ročník líbil. „Na představení slam poetry chodím často, ale stejně mám nejradši slamy od ženských vystupujících,“ svěřila se. „Mají jiný přístup než muži.“

Podle moderátora a organizátora Boba Hýska, který vybíral letošní soutěžící, se ženský slam liší i tematicky. „Ženy píšou mnohem méně humorné básně a spíše se zaměřují na osobní a citlivá témata. Poslední dobou u nich ale přibývá i společensko-kritických nebo politických textů. Tento ročník se hodně věnoval sexuálnímu násilí,“ pojmenoval téma, které pojilo hned několik různých básní.

Olomoucká slamová scéna už tradičně pořádá Mistrovství žen ve slam poetry vždy začátkem března ve spojení s Mezinárodním dnem žen. Tento ročník Femislamu se přestěhoval z tradičních prostor Divadla hudby do Jazz Tibet Clubu. „Nové prostory mají větší kapacitu. A tu se nám podařilo naplnit,“ pochválil si změnu Hýsek.

Podle něj letošní mistrovství trhlo rekord v divácké účasti a i kvalita textů byla na velmi vysoké úrovni. „Ženy jsou ve slam poetry komunitě ale stále v menšině,“ uvedl. Právě z důvodu přitáhnutí pozornosti k ženským slamerkám pořádá podobné akce.

Slam poetry je dramaticky přednášená poezie, která v sobě nese prvky stand-up komedie. Vystupující jsou hodnoceni diváky. Tento žánr vznikl v osmdesátých letech minulého století ve Spojených státech amerických. V Česku se rozšířil až v posledním desetiletí.

Klíčová slova: slam poetry, femislam, poezie

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.